Salı , Ekim 16 2018
Ana Sayfa / Alıntı İçerik / Ayrıldığınız Birini Aklınızdan Çıkarmak İçin 10 Psikolojik Öneri

Ayrıldığınız Birini Aklınızdan Çıkarmak İçin 10 Psikolojik Öneri

Birini düşünmeden duramadığınız oldu mu? Söyledikleri veya yaptıkları bir şeye takılıp günlerce aklınızdan çıkmadığı? Biri bizi üzdüğünde, kırdığında veya rahatsız eden bir şekilde davrandığında saatlerce, hatta günlerce o kişiyi ve olayları düşünebiliriz. Evde, arabada, çalışırken, giyinirken, duşta sürekli aklımıza girmesine engel olamayabiliriz. Bu takıntılı düşünme hali saatlerce, günlerce, haftalarca, aylarca sürebilir. Tüm bu süre boyunca gerçekte hiç görüşmemiş olsak bile. Peki nasıl engel olabiliriz? İşte sizin için Psychology Today dergisinde yayımlanan bir makaleden derlediğimiz 10 strateji.

Bizi üzen biri kafamıza takıldığında genelde onun suçlu olduğunu düşünürüz. Ama bu her zaman doğru değildir. Bazen sorun, aklımızdan çıkaramadığımız kişinin karşılayamayacağı beklentilerimiz olabilir. Bazen de tam tersine sorun bizde olmamasına rağmen kendimizi suçlar, sürekli neyi yanlış yaptım diye düşünürüz.

Bu tür düşüncelerin tamamı zehirli ve kötümserdir. Bize duygusal olarak zarar verirler. Araştırmalara göre, problemleri üzerine çok fazla ve tekrarlayıcı şekilde düşünmek mutsuzluk ve sağlık problemleri ile sonuçlanıyor. Zihnimiz kötü anları ve kayıpları düşünüp o anları bize tekrar tekrar yaşatırken, vücudumuz stres hormonları ve kimyasallar salgılıyor. Bu kimyasallar vücutta depresyon, kanser, kalp ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına elverişli bir ortam oluşturuyor.

Negatif, toksik düşünceler, lunaparkta bir dönme dolapta mahsur kalmaya benzer. İlk birkaç dakika hoşunuza gitse de, sonrasında mideniz bulanmaya başlar. İnmek istersiniz, ama inemezsiniz.

Sağlığımıza zarar veren zehirli maddeleri hayatımızdan çıkartmak için çaba sarf ederiz. Organik besinler tüketir, zararlı yiyeceklerden uzak dururuz, kimyasalları evimizden çıkarırız. Ancak konu zihnimize gelince, bu özeni göstermeyiz. Aslında sağlığımız için temiz tutmamız gereken en önemli yer zihnimizdir.

Bekleyip Neler Olacağını Görün

Bazen zorlu durumlara veya insanlara tepki göstermek, haklı olduğumuzu anlamalarını sağlamak isteriz. Bu yüzden sürekli gelecek hamlemizin veya cümlemizin ne olacağıyla ilgili kafa patlatırız. Bunun yerine, Budist psikolog Sylvia Boorstein’a göre bekleyip ne olacağını görme konusunda kendimize izin vermek çok daha olumlu sonuçlar doğurabilir.

Suçlamaktan Kaçının

Eskiden olmuş olayları gözden geçirip insanları suçlamak (buna kendinizi suçlamak da dahil) asla yararlı olmaz. Yanlış anlaşılmalar, tıpkı ardı ardına düşen dominolar gibi, sırasıyla birbirini tetikleyen olaylar sonucu oluşur. Hiç kimse sonuçtan tamamıyla sorumlu değildir.

İlk Önce En Büyük Sorununuzla İlgilenin

Budist meditasyon eğitmeni Norman Fischer, başımıza ne gelirse gelsin, en büyük problemin kendi öfkemiz olduğunu söylüyor. Öfke, mantıklı ve üretken bir şekilde karşılık vermemizi engelliyor. Bu yüzden, çözülmesi gereken ilk problem kendi öfkeniz. İnsanlarla olan problemlerinizi çözmeden önce, meditasyon yapın, yürüyüşe çıkın, vaktin geçmesine izin verin ve sakinleşin.

Diğer İnsanların Ne Düşündüğünü Bildiğinizi Varsaymayın

Kendinize sorun, başkaları sizin ne düşündüğünüzü ve neyi amaçladığınızı bildiğini varsaysa, sizce ne kadar başarılı bir varsayımda bulunabilirdi? Büyük ihtimalle aklınızdan geçenlerle, sizi neyin neden üzdüğü ile ilgili doğru bir tahminleri olamazdı. Varsayımlardan kaçının.

Düşüncelerinizin Mutlak Doğrular Olmayabileceğine İhtimal Verin

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Düşündüğünüz her şeye inanmayın. Duygularımızı vücudumuzda yaşarız. Duygularımız fizikseldir. Bunu genellikle düşüncelerimizin gerçekleri yansıttığına kanıt olarak gösteririz. Duygularımız doğru değilse, nasıl bu kadar kötü hissediyor olabiliriz?

Endişe, korku, pişmanlık, öfke gibi hisler yaşadığımızda tecrübe ettiğimiz duygular ve fiziksel durum gerçektir ama doğruları yansıtmıyor olabilir.

Bu Olaydan Nasıl Ders Çıkarıp Olgunlaşabileceğinize Odaklanın

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Bizi üzen bir olaya öfkeyle karşılık verdiğimizde, kendi acımızı arttırırız. Hislerimizle beraber orada var olup, neden bu kadar güçlü bir tepki verdiğimizi düşünüp, hislerimizin kendimizle ilgili bize ne gösterdiğini düşünerek yaşadıklarımızdan ders çıkarabiliriz. Bu da olgunlaşmamızı sağlar.

Kendi İyiliğiniz İçin Affedin

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Budist psikolog Jack Kornfield, kendi acınıza sadık kalmak zorunda olmadığınızı söylüyor. “Başıma neler geldi” düşüncesine takılıp kalmak zamanla kendinizi yaşadığınız kötü olaylarla tanımlamaya başlamanıza neden olur. Affetmek sadece karşınızdaki için gerçekleştirdiğiniz bir eylem değildir. Affetmek geçmiş acılardan kurtulmak ve özgürleşmek için ihtiyaç duyduğunuz bir şeydir.

90 Saniyelik Mola Verin

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Zihninizi rahatlatmak için, düşünce sisteminizi kırmanız gerekebilir. Nöropsikiyatrist Dan Siegel “90 saniyeden sonra duygular sahildeki dalgalar gibi yükselip yavaşça bitecektir” diyor. Bir ruh halinden çıkmanız, sadece 90 saniye sürer. Kendinize 90 saniye süre verin, ve sizi üzen olayı düşünmeyin. Böylece düşünce döngünüzü kırıp kendinizi kurtarabilirsiniz.

Zihninizde Başka Bir Yere Gidin

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Farkındalık meditasyonu hocası ve psikolog Trish Magyari rahatlamak için imajinasyon egzersizleri tavsiye ediyor. İşte sizi rahatlatabilecek bir görüntü: Derin, masmavi denizin dibinde olduğunuzu ve her şeyin yüzüp gidişini izlediğinizi hayal edin. Tüm düşüncelerin yanınızdan yüzerek geçişini hayal edin. Derin, sakin, mavi deniz olduğunuzu hayal edin.

Sevgi Gönderin

Birini aklınızdan çıkartmak için 10 strateji Wanda Lasseter-Lundy, sizi kırmış birini aklınızdan çıkaramadığınızda şunu yapmanızı öneriyor : “O kişiye beyaz bir ışık topu gönderdiğinizi hayal edin. Onu bu ışık topunun içine koyun, onu ışıkla sarın, ta ki öfkeniz geçene kadar.”

Kaynak: CNN TÜRK

Bu da Var

Can Sıkıntısı ve Psikoloji

İngiltere’nin Lancashire Üniversitesi’nden Sandi Mann can sıkıntısının hayatımız üzerindeki etkilerini anlamaya çalışan az sayıdaki psikologlardan …

5 yorum

  1. Bazen nasıl hissettiğimi bilmiyorum ailemle hep bir sorun yaşıyorum erkek arkadaşımla 4. sene deyiz ilk 2 sene her şey güzeldi sonradan bozuldu ona hakaret ediyorum sürekli canımı acıtıyor üzüyor beni kendimi korumaya çalışıyorum artık herkese bağırıyorum ki kimse beni üzmesin benim üzüldüğüm hissetsinler beni de düşünsünler istiyorum sessiz kalamıyorum artık . kimseyi istemiyorum hayatımda yalnız tek başıma yaşayabilirim diyorum çünkü bundan farksız olamam şuan da öyle tek başıma yaşıyorum hayatımı . Aileme kızıp sinirimi erkek arkadaşımdan alıyorum artık aklıma çok daha kötü şeyler geliyor lütfen yardımcı olun bana . Ölmek istiyorum zaman çabucak geçsin ölüm anım gelsin istiyorum 21 yaşımdayım daha gencecik bir kız olmam gerekirken ben hayatımı yaşayamıyorum yoruldum ne zaman öleceğim ben artık o zaman gelsin istiyorum . Size birşey itiraf edeyimmi ben kendimi bildiğimden beri yaklaşık 6 yaşından beri ölmek istiyorum . Sizden haber bekliyorum

  2. sizden neden böyle düşünce ve duygular hissediğiniöğrenmekistiyor tabiki açılmasıanlatmasıgerekir öncelikle kavga sebeplerinelerdir aile ile nelere ilişkin sorunlar yaşıyor ölüm durumu duygusuonda neler uyandırıyor kaçkardeşler okuyormu çocukluktan itibarenhangidurumlarda ölümfikrine takılı kalmış ilkölümühangi akrabasıyla yaşamış

  3. KEŞKE YAPILMASI YAZILABİLDİĞİ KADAR KOLAY OLSA. AMA NE YAZIKKİ HİÇ KİMSENİN ELİNDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK! YAŞANANLARI, KAYBEDİLENLERİ, ELİNDEN KAYIP GİDEN HAYATI, HER NE HAMLE YAPARSA YAPSIN KAYBEDECEĞİ ÇOK DAHA FAZLAYI ELİNDE TUTMASINA SAĞLAYACAK SİHİRLİ DEĞNEK YOK…. GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLLARA GİRDİĞİNİZDE , DAHA DA KAYBEDECEĞİNİZİ BİLE BİLE , “BEN, HUZUR, MUTLULUK” GİBİ DUYGULAR BARINAMAZ İÇİNİZDE….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!