Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Panik Yapmak Panikten Kurtarabilir!

Panik Yapmak Panikten Kurtarabilir!

Başlığı okuyup “Nasıl yani?” demeden önce panik atak denilen hastalığın nasıl bir şey olduğunu hatırlayalım. Sonra da panik atak tedavisi ile ilgili bazı farklı yöntemlerden bahsedelim. Panik atak, son yıllarda birçok insanın diline pelesenk olduğu gibi panik yapma, telaş etme, etekleri zil çalma durumlarına verilen isim değildir. Panik atağın temelinde birçok konu ile ilgili (ölüm korkusu, çaresizlik, dehşet, aklını yitirme korkusu, hastalık hastası olma gibi türlü korku olabilir) derin endişe yatar. Bu endişe de çarpıntı, titreme, göğüs ağrısı, geçici felç ve baygınlık gibi farklı fiziksel belirtilerle kendisini gösterir. Herhangi bir duruma sinirlenip ya da ufak çaplı telaş yapıp “Ay şimdi delireceğim” dedikten beş saniye sonra komşunuz hakkında sohbet etmeye veya yemeğin altına bakmaya gidebiliyorsanız korkmayın, az önce panik atak nöbeti geçirmediniz yani.

Panik yok, panik atak tedavisi var!

Panik atak tedavi yöntemleri birçok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi kişiye özel olarak belirlenir. İlaç mı kullanmalısınız, psikoterapi ile derin sularda yüzüp daha sonra hiçbir suda korkmadan kocaman kulaçlar atmak için mi hazırlanmalısınız, tüm bunlar terapistinizle beraber enine boyuna, panik yapmadan, sakin sakin konuşup beraber karar vereceğiniz durumlar.

Pek çok psikolojik rahatsızlığın çözümü en başta kişinin kendisindedir. Kişi yaşadığı zorlu süreci atlatmaya-bazen gücü yetmese bile- karar vermişse, tedavi yöntemleri de bir o kadar etkili olur. Panik atak hastalığında da yukarı paragrafta ayrıntılı bir şekilde bilgi edinebileceğiniz panik atak tedavi yöntemlerinin yanında size panik yapmayı öneriyoruz! Ama şimdi değil, hemen panik yapmayın ve yazının devamını okuyun.

Paniğe ilk atağı siz yapın!

Yaşadığınız zorlu durumlar için bu sıkıntılı anlardan, yani konumuz olduğu üzere panik atak nöbetlerinden çıktıktan sonra kendinize dönüp, neler olup bittiğini anlayabilmek, nöbet geçiren kendinizle empati kurabilmek için basit bir kurgu yapabilirsiniz. Sakinsiniz, her şey yolunda, panik atak tedavisi bitkisel çözümlerinden biri olan bitki çayınızı yudumladınız, şimdi oyunculuğa başlayabilirsiniz. Tıpkı endişelenip, korktuğunuz bir durum olmuşçasına bir olay düşünün ve bir kurgu çerçevesinde panik yapın. Dışarıdan kendinizi izleyerek, kendinizin farkında olarak panik yapın bu sefer.

Daha sonra içinize düşen endişenin nasıl bir şey olduğunu kendinize tarif edin. Bunu yazı yoluyla da ifade edebilirsiniz, resim yoluyla da. İsterseniz bir oyun hamuru alın ve ona yumruğunuzu geçirin. Belki sizi korkutan şey sizi öfkelendiren bir şeydir, kim bilir? Sonra da panik yapan, sözde panik atak nöbeti geçiren sizden size kalanlar neler, onları düşünün. Sizce çaresiz hissettiğinizde, atak geçirdiğinizde en çok neye ihtiyacınız var? Birinin size sarılmasına mı, sizi telkin edecek birkaç kelimeye mi? Tüm bunlar hakkında kendinize sorular sorup, kendinizle ilgilenmeye başladıktan sonra terapistinizin de desteği ile sizi panikleten düşünceler sizden hızla uzaklaşacak. Panik yok, biraz daha zaman…

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!