Salı , Ekim 16 2018
Ana Sayfa / Genel / Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu (BKB) için bir tanımlama yapmak çok kolay değildir. Çünkü, psikozlar (gerçeği değerlendirme bozuklukları), duygudurum bozuklukları, öteki kişilik bozuklukları ve bilişsel bozukluklar (düşünce bozuklukları) ile pek çok açıdan ortak özellikler sergilemektedir. Bu karmaşıklığından dolayı bir dönem, nevroz ile psikoz arasında bir sınırda olduğu kabul ediliyordu. Kişilik bozukluğunun adı (sınırda kişilik bozukluğu) da bu düşünceden gelmektedir zaten.

Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler, benlik algısı, ayrışma-bireyselleşme, duygulanım denetimi ve bağlanma ile ilgili sorun yaşarlar.

Borderline (sınırda) kişilik bozukluğu, psikoloji sözlüğünde şöyle tanımlanıyor:

Sınırda kişilik bozukluğu (borderline personality disorder), özellikle nevroz ile psikoz arasındaki sınır çizgisinde bulunan, yani özellikleri herhangi bir sınıflandırmaya sokulamayan, ya da mekanizmaları psikotik olup da davranışları psikotik değerlendirmesini gerektirmeyen kişilik yapısı.

Bu özelliğe sahip kişi, sürekli olarak, normal uyumlu işleyişle gerçek ruhsal bozukluklar arasındaki “sınır çizgisinde” yaşar.

Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

Borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı için kesinlikle bir tıp doktorunun (psikiyatristin) değerlendirmesine gerek olduğunu hatırlatmak isterim öncelikle. Dolayısıyla, aşağıdaki mini testi sadece bir değerlendirme ve fikir edinme amacıyla kullanabilirsiniz ancak. Şüphe duyduğunuz durumda ise profesyonel destek almanızı öneririm.

Aşağıdaki maddelerin her birini dikkatlice okuyunuz. Sorulardaki ifadeler tam olarak ya da çoğunlukla size uyuyorsa cevabınız EVET, size uymuyorsa HAYIR olsun. Şayet 15 sorunun 5 tanesine EVET cevabı veriyorsanız BKB ile ilgili bir uzman görüşü almanızı öneririm.

Şimdi değerlendirme sorularımıza geçebiliriz:

BKB Testi

 1. Gerçekten umurunuzda olan birinin sizi terk edeceğini düşündüğünüzde çılgına döndüğünüz sık oldu mu?
 2. Gerçekten umurunuzda olan insanlarla ilişkilerinizde çok aşırı gitgeller yaşıyor musunuz?
 3. Kim olduğunuz ve nereye doğru gittiğinizle ilgili algınızı birden değiştirdiğiniz oldu mu?
 4. Kim olduğunuza ilişkin algınız, belirgin olarak sık değişir mi?
 5. Değişik insanlarla birlikte ya da değişik birtakım durumlarda olduğunuzda, kimi zaman, gerçekten kim olduğunuzu bilmeyecek derecede değişir misiniz?
 6. Amaçlarınızda, mesleki tasarılarınızda, dinsel inançlarınızda vb. konularda, birden ortaya çıkan, çok sayıda değişiklik oldu mu?
 7. Düşünmeden eyleme geçtiğiniz, dürtüsel davrandığınız sık oldu mu
 8. Kendinizi yaralamaya ya da öldürmeye çalıştığınız, ya da bunları yapacak olmaya ilişkin gözdağı verdiğiniz oldu mu?
 9. Bile bile kendinizi kestiğiniz, yaktığınız ya da tırmaladığınız hiç oldu mu?
 10. Duygusal durumunuzda, sık sık, birden ortaya çıkan değişmeler yaşar mısınız?
 11. Sıklıkla içinizde bir boşluk duygusu yaşar mısınız?
 12. Sık sık öfke patlamalarınız ya da denetiminizi yitirecek denli kızdığınız olur mu?
 13. Kızdığınızda insanlara vurduğunuz ya da onlara bir şey fırlattığınız olur mu?
 14. Küçük şeyler bile sizi çok kızdırır mı?
 15. Zor altında kaldığınızda, başka insanlardan kuşkulandığınız ya da koptuğunuz olur mu?

NOT: Lütfen bu mini testi sadece bir değerlendirme ve bilgilenme amacıyla kullanın. Sorulara verdiğiniz cevaplardan hareketle kendinizde borderline kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, bir psikiyatrik destek alın.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

25 yorum

 1. Benim 12 buldu

 2. Gunaydin kızıma kişilik bozukluğu var denildi çaba tedavi görmüyor çok zor durumdayım 21 yaşında 15 soruyu okudum hepsi kızımda var ne yapa bilirim hep tehdit ediyor intihara kalkisiyor arkadaş edinebilir ne yapa bilirim

  • 1)Bence bir şeylerle uğraşmasını sağlayın. El işi olabilir üzerinde araştırma yapacağı bir konu olabilir.
   2)Yazma alışkanlığı kazansın. Günlük tutsun. O gün hissettiklerini ya da hiçbir şey hissetmeyişini yazsın.
   3)Geçmişteki güzel anı ve başarılarından ona sıkça söz edin. Mesela çocukluğunda yaptığı hoş bir alışkanlığını hatırlatın. Ama sohbet arasında bunu yapın. Hususi bir biçimde üzerine düşüldüğü hissine kapılmaması için.
   4)Hislerini anlatmasına ve ortaya çıkarmasına izin verin. Hatta öfke nöbetleri sorasında onu yalnız bırakın kırıp dökmesine, küfretmesine göz yumun.
   5) Bir süreliğine onu en küçük bir eleştiriye maruz bırakmayın. Çünkü basit bir uyarma bile onda deprem etkisi yapar.

 3. 13 tane var

 4. 15 sorudan 14 ü evet hayır cevabı verdiğim soru ise 2. soru belki oda evettir çünkü ilişkilerim hep kısa sürdü 2-3 gün gibi

 5. Alışveriş ve hızlı araba kullanmak en büyük belirtileri.Ayrica sekse düşkün olmak.Bu anket de bu hastalık ortaya çıkamaz.Her insan kızar ya da her insan zaman zaman boşluk da hissedebilir.

 6. KatherinaWarwick

  15i de var bende:(

 7. Son beş madde evet

 8. Hep evet çıktı aileme bunu söyleyip psikiyatriste gitmekten ödüm kopuyor, tepkilerini tahmin edemiyorum..

 9. bende hepsi var ben zaten doktara gidiyorum ama bana majör depresyon dedi bilmiyorum ama hepsine evet dedim

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Borderline kişilik bozukluğuna depresyon, anksiyete bozukluğu gibi sorunlar eşlik edebilir. “O mu yoksa bu mu?” diye bakmak yanıltıcı olabilir. Muhabbetle.

 10. Bu 15 özellikten 5 tanesi bende mevcuttur.Bu durumda kendimde BKB olduğundan kuşkulanmalı mıyım?

 11. Bütün soruların cevabı hayır benim yardım almam gerekir mi

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Bunu neden sorguluyor olabilirsiniz? Endişenizi tetikleyen ne olabilir?

   • Ayrılmak üzere olduğum eşim benim kişilik bozukluğumun olduğunu İddaa ediyor ben öyle olduğunu düşünmüyorum psikolojik destek alıyorum ama duygusal depresyon olduğunu söylemişti doktorum

 12. Ayrılmak üzere olduğum eşim benim kişilik bozukluğumun olduğunu İddaa ediyor ben öyle olduğunu düşünmüyorum psikolojik destek alıyorum ama duygusal depresyon olduğunu söylemişti doktorum

 13. MEHMET HAZİN

  bütün sorulara rahatlıkla HAYIR diyorum. fakat eşimde bu sorun olma ihtimali yüksek danışmana gidiyorum. ona karşı davranışlarım nasıl olmalı*

 14. Bende bu teşhis konuldu.İlaç tedavisi ve terapiyi birlikte alıyorum.

  Acaba tedavide etkili olabileceğini bildiğiniz özellikle bir tavsiyeniz olabilirmi?

 15. Bunların Alayı var bende Ruhum dapdar hayatımda mutsuzluğu tatmadım uyarıcı madde kullandım 2sene sırf bakış açımı değiştirmek için bıraktım 17yaşında başladım 18 yaşımda bıraktım şuna yaşım 20 2 senedir aranmadım bile hiç bi kıza açılamadım hep onlar yazdı şuana kadar 5 sevgilim oldu hepsiyle sorun yaşadım benden kaynaklı boş sohbetler olmadık muhabbetler yüzünden hep ben 2 ülke gezdim 1ayda bir clublara çıktım sürekli paralı birliktelik yaptım ben bulamadım Mutluluğu falan yok olmuyor böyle yaşıyacağız dedim üniversiteyi başka şehirde okuycam şuna okuyorum yurttaki herkesi kontrol altına aldım hepsini 5000bin lira dolandırdım herşey kendimi kanıtlamak herşey kendim gibi birini bulmak ama olmuyor emin olun bugün hacı hoca gibi konuşurum yarın sanki profesör gibi ertesi günde sanki clubber gibi hep gibilerle geçiyor bi kendimi bulamadım ama 1 kez olsun intihar geçmedi aklımdan bu durumu aileme anlatmadım eve geç geldim kimseyi uyandırmadım asla aileme zarar verecek yada leke sürecek şekilde kendimi yakalatmadım hep zeki olduğumu düşündüm ama aslında en aptal benmişim çevreme kendimi sevdirip kaçmaktan yoruldum bi kıza umut verip yüz üstü bırakmatan bıktım artık ama yalan söylemedim hep dürüst oldum yalanı aileme karşı söylerim birtek çünkü beni hep iyi çocuk bilsinler onların istediği biri olmayı hep gösterdim başkalarına işlerimi yaptırmaktan beni deliler gibi sevdiğini düşünmekten herkesin bana taptığını düşünmekten bıktım keşke gerçekleri yüzüme Birden vursalar ama emin olun ki Kimi dolandırmam gerekiyorsa yapıcam ne kadar zengin olabilirsem olucam hepsinin herşeyin üstesi para 20 yaşında olabilirim ama neler yapabileceğimi bir tek Allah bilir ve eğer ben bordan line midir nedir ben o değilim maddeler doğru çıksa bile kabullenmiycem Asla panik ataklarım isterse kalbimi yerinden oynatsın yinede anca forumlardan yararlanabileceğim kaynakları uyguluycam yanlızlıkltan korkmuyorum yanlız daha güçlü hissediyorum bi insan hep mi imkansızı arar hep mi zor şeyler ister doktor bey bana bişeyler söyleyince en azından stres gitsin bitsin

 16. Belirtilerin 13 tanesi mevcut ve durum korkunç görünüyor. Başa çıkmakta zorlanıyorum sanki hayatım alt-üst oldu… Ne yapmalıyım? Psikolojik bir destek şart mı bu aşamadan sonra?

 17. Bu sorulardan 12 tanesinin cevabı ewet sizce tedavi almalımıyım

 18. Merhaba
  Ben 14 yasindayim ve bircok sorun yasadim bu sene biraz da ailevi durumdan kaynakli sanirim ve annem artik dayanamaz oldu hareketlerime cunku surekli jilet attip kendime zarar verecegime oldurecegime dair arkadaslarima soyluyordum ve surekli intihar ile ilgili seyler yaziyordum daha doktora gitmeden once bir suru intihar mektubum birikmisti bile iste annem doktora goturdu doktor depreyon tanisi koydu ve ilaca basladim 15 gunde birde psikologa gidiyordum ve 7/8 ay ilac kullandim biraz duzelmistim ama bu sefer resmen paronayak gibi hissediyordum ve bu surede jilet atmayi kendime zarar vermeyi kesmedim hatta artti bile Sonra bir gun okuldan geldim annem kardesimi almaya gitti okula ve o gun cok kotuydum aylardir bekledigim gun gelmisti hissediyordum sonra annem geldi onla birlikte teyzem de gelmisti bunu fırsat bildim ve banyoya gittimbu arada sigaraya baslamistim bu yasta aldim bir tane ictim sonra bir elimde jiletim bir elimde 2 ilac kutusu vardi ilaclari aldim elime yavas yavas 30 tane ictim kollarim zaten jilet iziyle doluydu ama umursamadim jileti aldim tam bilegimi kesicem.Ellerim tutmuyordu titriyordum cok usuyordum yuzum adeta bembeyaz olmustu dedim olucem oldu artik bu is diye sevindim annemin yanina gittim o sırada teyzem de gitmis dedim bitti ney bitti dedi ilaclarim ve ben dedim inanmadi ilk basta ama banyoya gitti yerdeki bos kutulari gorunce anladi sonra ambulansi aradi hastaneye gittik midemii yikadilar ve 3/4 gun yogun bakimda kalmam gerekiyormus o yzdn yogun bakimda kaldim bu sirada gelen gecen doktorlar beni tanimiyorlar bile ama soz ver bir daha yapma diyorlar yalandan soz veriyorum ama tutmuyacagimi ztn biliyorum ve su an o olayin ustunden 6 ay gecti ve tekrar dusuncelerim var bu arada ilaci kestim hem birde usttekilerin 11 tanesi bende var ne yapmaliyim?

 19. Benim için hepsi evet ama bu benim normal olmadığımı göstermez ki çünkü günümüzde insanların çoğu bu düzeylerde sadece bazıları bi tık iradeli ve bunu çok yansıtmıyor diğer kısım da bi tık daha dışavuruyor farkedilecek şekilde o kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!