Çarşamba , Eylül 19 2018
Ana Sayfa / Genel / Boşanmalı mıyım Sizce?

Boşanmalı mıyım Sizce?

Soru:

Merhaba.

Ben 6 aylıkken erken doğum yapıp bebeğimi kaydettim. 10 gün sonra eşimin badoo adlı bir sitede 5 kadınla yazışmasını okudum. Siteye kendi adıyla kaydolmamış. Bebeğimize vereceğimiz adı, Gökdeniz ismini kullanmış. Beni en çok yıkan da bu. Bebeğimizin isminin yanında kendi resimlerini yükleyip kendi bilgilerini yazmış. Ben ona, beni aldattığını söylediğimde kabul etmedi. “Arkadaşım karısına yakalanmamak için benim adıma hesap açtık. Arkadaşım kadınlarla yazıştı.” diyor. “Ben seni aldatmadım.” diyor. Ama ben bunları der demez sitedeki mesajları siliyor. Daha önce de facebookta yabancı uyruklu kadınları takip ettiğini yakaladım. Bana diyor ki “Bana kadınlardan çok arkadaşlık teklifi geliyor. Ben seni sevdiğim için kabul etmiyorum. Sadece bakıyorum.” diyor.

Sizce, ben boşanmayı düşünüyorum, o kabul etmiyor. İmza atmayacağını söylüyor. Sizce boşanmayı düşünmem yanlış bir karar mı? Yoksa en doğru karar mı eşimden boşanmak? Yardımcı olursanız sevinirim.

 

Cevap:

Her şeyden evvel, kabul etmesi zor bir hakikati size hatırlatmalıyım: Hayatımızdan biz sorumluyuz ve kararlarımızı kendimiz almalıyız. Tabii ki karar alma sürecinde, birilerine danışma yolunu seçebiliriz. Ancak, en nihayetinde alacağımız her karar (kararı başkasına bırakmak dahil) bizim kararımız olacaktır. Ya kararımıza ve sorumluluğumuza sahip çıkarız, ya da ondan kaçarız. Bu bakış açısından hareketle size, boşanın ya da boşanmayın diyemeyeceğimi bilmenizi isterim.

Boşanmanın ne kadar zor bir süreç olduğuna, mesleki deneyimlerimde defalarca şahit oldum. Tüm mantığıyla boşanması gerektiğini düşünenlerin duygularına uyarak boşan(a)madığını, kendini eşine bağlayan bütün duygularına rağmen mantığının sesini dinleyerek boşanma kararı alanları gördüm. İnanın hepsi de zor kararlardı.

Psikoterapi açısından, aldığımız kararlardan ziyade o kararları hangi psikolojik dinamiklerle aldığımız önemlidir. Yani asıl mesele, bizi o kararı almaya iten içsel ve dışsal faktörlerin neler olduğudur. Dolayısıyla, sadece “Boşanmalı mıyım, boşanmamalı mıyım?” şeklindeki bir soru işinize yaramayabilir. Ben size, bu kararı alma sürecinde şöyle bir yol izlemenizi öneririm:

 • Öncelikle, kararınızı zaman zaman yazarak düşünmenizi ve anlamaya çalışmanızı öneririm. Çünkü yazmak, içimizde olanı açığa çıkarmamızda en çok işimize yarayacak yollardan biridir.
 • İçinizdeki eğilimleri netleştirin. Mesela onlara, “Boşanmak isteyen yanım.” ve “Boşanmak istemeyen yanım.” diyebilirsiniz. Bu ayırımı yapabilmek, iç dünyanızı anlayabilmeniz açısından son derece önemlidir. Çünkü her yanınızın kendine has duyguları, düşünceleri, bedensel yaşantıları ve davranışları olabilir. Bu yanlarınızı anlamak için şu türden soruları sorabilirsiniz mesela:

– Boşanmak istemeyen yanım hangi duyguları hissediyor? Endişe, üzüntü, acı, yetersizlik, başarısızlık, çaresizlik, umutsuzluk, değersizlik, kusurluluk vb.

– Boşanmak istemeyen yanım nelerden endişe ediyor, korkuyor? Bir daha evlenememekten, ömür boyu yalnız kalmaktan, hatalı bir karar almaktan vb.

– Boşanmak istemeyen yanım neler düşünüyor, aklından neler geçiriyor? Bu yanım ne gibi şeyleri hayal ediyor? “Ya kendi başıma hayatla başa çıkamazsam.”, “Ben onsuz yaşayamam.”, “Hayatımda bir erkek olmazsa varlığımın bir anlamı yok.”, “Boşanmak, benim başarısız olduğumun göstergesidir.”, “Yeterince güzel olsaydım bütün bunları yaşamazdım.” vb.

Tüm yanlarınız için aynı sorgulamayı yapmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

 • Boşanmanızın olası (gerçekleşme ihtimali olan) en iyi ve en kötü sonuçlarını, evliliğinizi devam ettirmenin olası en iyi ve en kötü sonuçlarını listeleyin.
 • Sizin durumunuzda olan bir arkadaşınızı hayal edin. Tıpatıp sizin yaşadıklarınızı yaşayan, aynı duyguları hisseden arkadaşınıza ne önerirdiniz? Bunu düşünün.
 • Aynı durumda kızınız olsaydı ona ne önerirdiniz? Bunu düşünün.
 • Eşinizle olan ilişkinizi pek çok boyuttan değerlendirin. Mesela ekonomik boyuttan, birlikte vakit geçirme boyutundan, cinsel doyumunuz açısından, duygusal ihtiyaçlarınızın (sevilme, değer verilme, saygı duyulma gibi) tatmini açısından vb.
 • Eşinizin kişilik özelliklerini değerlendirin. Mesela, genelde sözüne güvenilir biri midir, yoksa hayatında gizli kapaklı işler var mıdır? Aldığı kararların arkasında durabilir mi, yoksa kararlarından kolayca vazgeçebilir mi?
 • Alacağınız farklı kararların yıllar sonrasına etkisini hayal edin. Mesela eşinizle evliliğinizi devam ettirirseniz, eşinizin size olan sadakati açısından beş sene, on sene sonra neler yaşıyor olursunuz. Onu beş veya on sene sonra, size sadık bir eş olarak mı hayal edebiliyorsunuz, yoksa defalarca sadakatsizliğe maruz kalmış ve hep şüphelerle yaşadığınızı mı hayal ediyorsunuz. En yüksek olasılığın ne olduğunu görüyorsunuz?

İfade etmeye çalıştığım pencereden bakmak işinizi kolaylaştıracak diye düşünüyorum. Takıldığınız noktaları bu yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Umarım, Boşanmalı mıyım? sorunuza bir nebze de olsa cevap verebildim Muhabbetle.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

6 yorum

 1. Benim eşimde beni aldattı 2 oğlum var biri 6 yaşında diğeri 11 aylık defalarca yakaladım inkar etti yok arkadaşımın sevgilisiydi aralarını düZeltmeye çalışıyordum vs. Artık güvenim hiç yok her dk ka kendimi aldatılıyormuş gibi hissediyorum sadece çocuklarım babalarına çok düşkün o yüzden ve son bi şans daha vereyim dedim inş düzelir düzelmese en ufak bir yanlışında bende ayrılmaya kararlıyım bana bir Öner’iniz varmı ne yapmam gerekir yardımcı okursanız sebinirim

  • yazı sorunuza cevap olarak yazıldı. özel bir cevap istiyorsanız cevabım şudur: benden duymayı beklediğiniz şeyi yapın?

 2. Esim delizyonel hastasi 14 senelik evliyim evime herkesi karistirdi ailesi komsumu bile yoruldum cok bu evlilikten 2 erkek evladim var. Esim 2 sene once bakirkoyde yatti ve tedaviyi kabul etmiyor defalarca cocuklarimin gozu onunde dayak yedim olumden dondum benim cocuklarimin gozu onunde cinsellik istedi ve cocuklarim daha kucuk ne yapicagimi bilmiyorum ama bosanmakta istiyorum ama sonrasi ne yapicagimi bilmiyorum…..

 3. Merhaba. 10 yıllık evliyim..4 yaşında bir kızım ve 9 yaşında bir oğlum var.evlendiğimiz günden beri esim dogum gunumu bana ait kisisel ozelliklerimi bilip hatirlamaz..son 4 yildir beni tek seferlik iliskileri ile aldattigini gordum ve hissettim..1 yil once ben de ilgi gordugum kisi ile esimi sadece sosyal medya uzerinden iletisime gecerek konusarak aldattim.ona gore ben evli ve 2 cocuklu bir kadinim..kadinlik ve annelik gorevlerim var..esim bu durumu ailem ile paylasti ve onlar da cok sert tepki gosterdi..bu surecte eşim ofkelendiginde beni itip kakarak şiddet uyguladı..çocuklaraı benim yuzumden evde sorun yaşadığımız konusunda konusuyor..çocuklarım için sürdürmeli miyim bu evliliği

 4. Merhabalar. Eşim suan izinli. İzine ayrıldğı günden itibaren. Sabah erken kalkıp tlf sesize alıp yastığın altına koyuyor. Biarazdaha yatıyor. Hemen çarşıya gidiyor ata ara eve geliyo 5dk gibi duruyor gidiyor yani bigörünüp gidiyor. Normalde ramazanda hep yatar za an geçmiyo diye olduköa geç kalkar. Dün mesajını yakaladım ii yerinden kadının biri müsait misin yazmış. İlk önce çok önemsemedim ama yinede sordumye böyle yazmış diye. Adam kekeledi danki üstüne bi kova su dökülmüş gibi terledi 30sn içinde çenesinden ter damladı. Sonra bu kadının hasta kardeşi var da yardım istiypr dedi. Kadına msj atmaya çalıştı heyecandan yazamadı. Sonra aradı. Sözleri aynen şöyle idi. Ben evdeyim de o dediğini unuttum ben sana haber veririm. Dedi kadın neyi neyi ye sordu iki sefer. Tlfonu kapatınca hesap sordum. Şok oldumbeni telefomka dövdü kafa kaçkere vurdu. Sana hesap mı verecem dedi. Tartıştık çok ben evden biraz çıktım çoculkarla beraber. Geldiğimde kadını aradım niya müsaitmisin yazıyon falan eşim ya lış anladı demiş. Kadın kusura bakma abi falan demiş. Benim dengesizliğim diye msj atmş eşim. Adam inkar ediyo daha ne kar bekleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!