Pazar , Mayıs 27 2018
Ana Sayfa / Genel / Değişmek İstiyorum

Değişmek İstiyorum

Değişmek istiyorum düşüncesi, belki de insan olarak hepimizin (elbette istisnalar olabilir) zaman zaman kapıldığı bir düşüncedir. Belki direkt “değişmek istiyorum” demeyiz ama değişim isteğimizi / beklentimizi dile getiren düşünceler üretiriz. Mesela, “Hayatımı değiştirmek istiyorum.”, “Zayıflamak istiyorum.”, “Artık daha sakin bir insan olmak istiyorum.” değişim hedefli düşüncelere örnek olabilir.

Değişim, bir açıdan bakıldığında hayatımızın merkezi kavramlarından biridir. Çünkü, istesek de istemesek de sürekli değişim içindeyiz. Doğduğumuz andan itibaren değişiyoruz. Hatta öldükten sonra bile değiştiğimizi söylesem bana kim ne diyebilir? Peki değişim dediğimiz şey nedir? Türk Dil Kurumu, Büyük Türkçe Sözlük‘te değişimi, “Bir zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü, değişme.” olarak tanımlıyor.

Öyleyse değişimi anlamak için değişiklik kelimesine bakmalıyız. O da şu tanımları alıyor sözlükte:

 • Değişik olma durumu
 • Farklılık
 • Bir bütünün bir bölümünün değişmesiyle ortaya çıkan yeni durum
 • Amaca uygun biçime getirmek için yapılan değiştirme, tadil

Yukarıdaki tanımlardan hareket edersek, değişmek istiyorum dediğimizde aslında şu cümleleri de kurmuş oluyoruz:

 • Ben önceki halimden daha değişik olmak istiyorum
 • Ben önceki halimden daha farklı olmak istiyorum
 • Bir bütün olarak BEN, bir bölümümü, bir yönümü (düşünce, davranış, duygu vb.) değiştirip kendimle ilgili yeni bir durum ortaya çıkarmak istiyorum
 • Kendimle ilgili bir amacım var. Bu amaca ulaşmak için, kendimdeki bazı şeyleri değiştirmek istiyorum

Bu satırların okuyucularından bazıları, tanımlara takıldığımı düşünebilir. Ancak ben, neye talip olduğumuzu anlamanın, talip olduğumuz şeyin tanımından geçtiğini düşünüyorum. “Değişmek istiyorum” diyen birisi aslında ne demek istiyor? Gerçek anlamda, demek istediği şeyi netleştirdiğinde hala ona talip olacak mı ya da olabilecek mi?

“Değişmek istiyorum” diyenler için durumu yeniden değerlendirelim mi?

Değişmek, en basit ifadeyle öncekinden daha farklı olmak demektir. Ancak biz, her farklılığın / değişimin peşinden koşmuyoruz. Bizim için iyi olduğuna inandığımız, amacımıza uygun farklılıkların peşinde oluyoruz aslında. Dolayısıyla, “değişmek istiyorum” dediğimizde aslında, “şu anki halimden daha iyi olmak istiyorum”, yani “gelişmek istiyorum” diyoruz.

Değişmek ya da gelişmek için belirlenen hedefler, pek çok farklı alanda ortaya konabilir. Mesela, daha zengin olmak isteyebilir, daha zayıf olmak isteyebilir, daha iyi hissetmek isteyebilir, daha düzgün konuşmak isteyebilir, başka bir şehirde yaşamak isteyebilir, daha sağlıklı yaşamak isteyebilir, daha keyifli bir ilişki yaşamak isteyebilirsiniz. Bu hedefler sizin de kabul edeceğiniz gibi, son derece uzun bir liste oluşturabilir.

Değişim /gelişim sorumluluk gerektiren bir süreçtir. Kendimizle ilgili değişim söz konusu olduğunda, bunun sorumluluğunun tamamen bize ait olduğunu kabul etmeliyiz. Yani değişim, tüm hücrelerimizle bizim istediğimiz bir şey olmalı. Yoksa, içinde bulunduğumuz durumu en iyi, “El elin eşeğini türkü çığırarak arar.” sözü tarif eder 🙂

“Değişmek istiyorum” dediğimizde, çok zor bir yola çıkmaya niyet ettiğimizi bilmeliyiz. Çünkü, bir yanımız (gelişmek isteyen yanımız) değişmek isterken, alışkanlıklarımızdan oluşan başka bir yanımız (yenilikten endişe eden) buna direnç gösterecektir. Değişim bu iki taraf arasındaki çatışmayı göze almadan gerçekleştirilemez.

Değişim, her zaman keyifli bir süreç değildir. Çok zorlanacağımız, ümidimizin tükeneceği, vazgeçme noktasına geleceğimiz zamanlar olacaktır. Bütün bunları göze almalıyız. Ama bir şeyin keyifli olmaması gereksiz olduğu anlamına gelmez. Ameliyat keyifli değil fakat gereklidir.

Sonuç odaklı değişim yerine süreç odaklı değişim bizim için daha iyidir. Mesela, zayıflamak yerine sağlıklı beslenmeyi hedef olarak seçersek, daha motive edici ve sürdürülebilir bir hedef belirlemiş oluruz.

Değişmek istiyorum ifadesini, bazen gerçek bir hedef değil de bir avuntu olarak dile getirebiliriz; yani kendimizi kandırabiliriz. Ama unutmamalıyız ki, “istemek” ile “istemeyi istemek” arasında fark vardır. Bu yüzden, gerçekten değişmek isteyip istemediğimizi kendimize sormalıyız. Gerçekten değişmek istemek, değişim sürecinin tüm basamaklarını ve zorluklarını göze almak demektir.

Son olarak değişimin en etkili yollarından birinin de psikoterapi olduğunu hatırlatmak isterim. Hatta, “Psikoterapinin işi değişim / gelişimdir.” bile diyebiliriz.

Dilerseniz şimdilik bu kadarla yetinelim. Siz de değişmek istiyorum diyenlerdenseniz, www.terapievi.com‘un takipçisi olmanızı öneririm. Çünkü, www.terapievi.com‘un içerikleri büyük oranda, “değişmek istiyorum” diyenlerin ihtiyaçlarına uygun oluşturulmaktadır.

Değişim için psikoterapi desteği almak isterseniz, 0505 495 4727‘den bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyla ilgili yorumlarınız, yeni içeriklerin oluşturulmasında bize yol gösterecektir. Muhabbetle.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

12 yorum

 1. Ben zamanında arkadaşlarımı çok üzdüm bana kirginlar napicagimi bilmiyorum onlar bana kendini değiştir diyorlar onlar için herşeyi yaparım ama kendimi nasıl değiştirebilirim

  • shoping king lui

   Başkalarının isteği üzerine kendini değiştiremezsin. Seni şimdi ki halinle kabul eden insanlar elbet olacaktır. Eğer gerçekten bir şeylerin değişmesini istiyorsan bir aynanın karşısına geçmeni ve “Ben nerede hata yapıyorum?” diye düşünmeni yada bir arkadaşına “Benim hangi huylarım kötü, bu huylarımı veya davranışlarımı nasıl değiştirebilirm?” Gibisinden bir çok soru sorup kendine yeni bir yol çizmeni tavsiye ederim. Bol şans. 😊

 2. 21 yasindayim ama gorunusum 116 17diyebilirim sözlumun yaninda coxuk gibi duruyorum gorunus olarkta hep esortmanla,takilmayi seviyorum o ise hep şıktir onla benm fotograflarima baktigimda,herseyden soguyorum kendimi ona yakistiramiyorum degismek icin napmaliyim

 3. aşırı özgüvensiz ve içime kaoanık biriyim kendimi sevmiyorum ne yapmalıyım

 4. Teşekkür ederim. Psikoterapinin işi değişim ve gelişim, fakat, hayatımızda olması gerektiği kadar yer almıyor. Annemiz babamız, öğretmenimiz kadar hayatımızda değil mesela, ya da bunlar üstleniyor, belki de onların hayatında olmaları da gerekiyor. Yani önemine binaen hayatımda, etkilerini ve desteklerini alamamış olmamın eksikliği beni oldukça üzüyor. Bu bilince ulaştığım anda ise zaten sorunlarla birlikte hayatıma dahil oldular.

 5. merhaba ben sevdiğim adamdan intikam almak için değişmek istiyorum. Kiloluyum kendime bakmam ve arkadaş çevrem sıfır. Yani arkadaşım yok. Sevdiğim kişiyle asla çıkmadım lakin çok sevdim. Ama o beni secmiyor. dıs görünüşe bakıyor. baska kızlarla çıkıyor yardım edin.

 6. Teşekkürler böyle bir yazıyı kaleme almanızdan dolayı Tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.Gerçekten değişim özel bir çabayı ve cesareti gerektiriyor. Ancak bu çaba ve cesareti ortaya koyabilenlerin hedeflerine Ulaşabileceklerini düşünüyorum.Zaten İnsanın gayesi; kamil bir insan olmak ve bu uğurda gerekli çabayı sarf etmek olmalıdır. Herkese bu uğurda başarılar diliyorum.

 7. Merhaba ben şu ana kadar arkadaşlarımdan çok defa kırıldım sebeplerini bilmediğim halde ama şu an gelip özür dilese affedim onu peki ne yapmam gerekiyor

 8. Zehra nur baran

  Ben kendimi değiştirmeyi çok istiyorum ama herseyimle düsüncelerimle okuduğum Kitaplarla sevdiğim renge kadar herşeyi değiştirmek istiyorum bi kaç kişi psikiyatrist e gitmemiş söyledi insanlarla iletişim konusunda sıkıntı yaşadığım icin. İnsanlara güven konusunda sıkıntılarim var mesela birine biseyi anlatırken veya söylerken ona tam olarak güvenerek söyleyemiyorum bu kişi en yakın arkadaşım bile olsa. Çok fazla dusunmeden hareket ediyorum. Yaptiklarimin çoğundan sonradan pişmanlık duyuyorum işte en cokda bu özelligimi değiştirmek istiyorum çünkü bi çok kişiyi kaybediyorum. Mesela kötü bi şey düşünerek yapmadigim biseyi kotu olarak yorumlanıyor insanlara kendimi anlatamıyorum. İcindekileri söyleyemiyorum çekiliyorum duygularımı ifade etmeye. Hep ağlıyorum bazenleri bi nedeni bile olmuyor. Kendimi huzursuz hissediyorum sürekli uyumak yanlız kalmak istiyorum. Ne yapmalıyım ben insanlara nasıl tam anlamda guvenmeliyim yada kendimi nasıl değiştirmelidir.

 9. Merhaba kendimi yalnız hissediyorum biliyorum belki klişe birşey ama öyle arkadaş çevrem gitgide azalıyor sebebini gerçekten bilmiyorum kendimi sorguluyorum kötü yanlarımı düzeltmeye çalışıyorum ama napmam gerekiyor bilmiyorum çıkmazdaymışım gibi hissediyorum☹

 10. 19 yaşımdayım ve 6aylık hamileyim eşim bana kötü değil ama benim istediğim gibide degil cok mutsuzum eskiden yani bekarken cok mutluydum sürekli güler tatile cıkarsın okula gider herşeyi yapardım taki eşimle karşılaşana kadar şimdi bakkala bile gidemiyorum gittiğim tek yer eşimin köyü yeniliklere kapalı bi eşim var niye böyle yapıyor bilmiyorum yardım edin 😥

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!