Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Eski Sevgiliyi Unutmak İçin Neler Yapılabilir?

Eski Sevgiliyi Unutmak İçin Neler Yapılabilir?

Eski sevgiliyi unutmak, pek çok “yeni ayrılmış”ın (bazen eski ayrılmış da olabilir) peşinden koştuğu bir ideal. Şu ya da bu şekilde ilişkisi biten insanların önemli sorunlarından biri, yeni durumla başa çıkamamak. Bu yazıda eski sevgiliyi unutmak isteyenler için bazı bakış açıları sunmaya çalışacağım. Bunun için öncelikle, adı sanı belirsizleştirilen bir okuyucu sorusunu sizinle paylaşmama müsaade edin:

Merhaba. Ben size K. şehrinden yazıyorum. İnternette arama yaparken sitenize ulaştım. Bir sorunumu sizinle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 4 ay önce sevgilimden ayrıldım; ama hala onu unutamadım. Artık onu unutmak istiyorum. Çünkü eski sevgilimi hatırlamak hayatımı zorlaştırıyor. Eski sevgilimi unutmak için neler yapabilirim. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Eski Sevgiliyi Unutmak: Kısa Bir Analiz

Eski sevgiliyi unutmak beklentisini anlamak için öncelikle “unutmak” kelimesine bakmamız fayda sağlayabilir. Unutmak, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, beş anlamla karşılık buluyor:

 • Aklında kalmamak, hatırlamamak
 • Bir şeyi dalgınlıkla bir yerde bırakmak
 • Bir şeyi yapamaz duruma gelmek
 • Bağışlamak
 • Gereken önemi vermemek, üstünde durmamak
 • Hatırdan, gönülden çıkarmak

Şimdi, eski sevgiliyi unutmak beklentisinde olanlar, öncelikle unutma ile ilgili yukarıdaki tanımlardan hangisini ya da hangilerini kast ettiklerini kendilerine sormalılar.

Eski sevgiliyi unutmak talebiyle psikoterapi desteği almaya gelenlere, “tam olarak neyi istediklerini” sorduğumda, bazılarının, “Onunla yaşadıklarım tamamen aklımdan çıksın.” tarzında cevapları oluyor. Yani, unutmak kelimesinin birinci anlamının peşinde oluyorlar. Bazıları ise, “Onu unutamayacağımı biliyorum ama, acı çekmek istemiyorum.” diye ifade ediyorlar beklentilerini. Demem o ki, psikoterapi açısından baktığımızda, beklentiler çok farklı olabiliyor.

“Unutmak” İle İlgili Bazı Hatırlatmalar

Unutmak ile ilgili ilk bilmemiz gereken şey, onun çok iradi bir yaşantı olmadığıdır. Yani biz, unutmaya çalışarak unutmayız. Hatta unutmayı çoğunlukla, “Bir baktım ki, unutmuşum!” şeklinde deneyimleriz. Bunu bilinçli bir şekilde deneyebilirsiniz. Kendinize bir anı (Mesela elma ağacı anısı olsun bu) belirleyin ve her sabah uyandığınızda, “Bu gün “elma ağacı anısını” unutacağım” deyin. Bakın bakalım unutabilecek misiniz.

Unutmanın zıttı gibi duran hatırlamak, bir çeşit dikkati odaklama halidir. Yani siz bir şeyi hatırladığınızda dikkatinizi ona odaklamış olursunuz. Eski sevgiliyi unutmak peşinde olanların yaşadıkları paradokslardan biri de, dikkatlerini aynı şeye odaklı tuttukları halde o şeyi unutmaya çalışmalarıdır.

Bir başka nokta, unutmak için zamana ihtiyaç olduğudur. İstisnai durumlar dışında, bizim için önemli yaşantıları hemen unutamayız. Şayet bizim için çok önemli bir şeyi çok kısa zamanda unutmuş isek, orada başka bir psikolojik durum (Bir savunma mekanizması olarak disosiyasyon ya da yok sayma gibi) söz konusu olabilir. Unutmak için gerekli zaman ise herkes için değişkenlik gösterebilir.

Bizim için önemli olan şeyleri zor, önemsiz olan şeyleri ise daha kolay unuturuz. Dolayısıyla, biten ilişkimiz bizim için önemliyse, onu unutmamız daha zor olacaktır.

Yeni yaşantılar, eski yaşantıları unutmamıza yardımcı olur. Bu da, eski sevgiliyi unutmak derdinde olanların en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan biridir.

Eski Sevgiliyi Unutmak İsteyenlere Öneriler

Ben her şeyden önce, eski sevgiliyi unutmak isteyenlerin asıl derdinin, biten ilişkilerinin ortaya çıkardığı acıları yaşamak istemedikleri olduğunu düşünüyorum. Yani eski sevgilimi unutmak istiyorum diyen birisi aslında, “Eski ilişkimi hatırladığımda yaşadığım ve katlanmakta zorlandığım duyguları (hayal kırıklığı, özlem, yalnızlık, çaresizlik, değersizlik, terk edilmişlik vb.) yaşamak istemiyorum.” demek istiyordur. Bu yüzden amacının, eski sevgiliyi unutmak değil de, yaşadıklarıyla sağlıklı şekilde başa çıkabilmek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu amaca dönük yapılabileceklerle ilgili şunları önerebilirim:

 • Öncelikle ne yaşadığınızı tanımlayın. Eski ilişkinizi hatırladığınızda hangi duyguları hissediyorsunuz? Hangi düşüncelere kapılıyorsunuz? Bedeninizde neler oluyor? Hangi davranışları sergiliyorsunuz? Biz bu tutuma “gözleyen ben” geliştirme diyoruz. Yani, sadece acı çekmeyip, kendi içinizde acı çeken yanınızı görmeye ve anlamaya çalışan başka bir yan geliştirmek. Bunun için için yazmanın çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Bir kalem-kağıt alın ve “Ben şu anda tam olarak ne yaşıyorum?” sorusunu kendinize sorun. Mümkün mertebe sansür kullanmadan, duygu, düşünce, bedensel tepki ve davranış açısından kendi dünyanızda olan biteni kağıda dökün. Bu kendinizle yüzleşmenize yardımcı olacaktır.
 • Bir ilişkinin karşılıklı kurulduğunu hatırlatın kendinize. Bu hatırlatma, “Ben bu ilişkide nasıl bir pozisyon aldım?” sorusuna götürecektir sizi.
  Acınızla başa çıkmak için, size ileride daha büyük sorunlar yaratacak tutumlar içerisine girmeyin. Mesela, çok hızlıca yeni sevgili edinmek, alkol almak, uyuşturucu madde kullanmak, rastgele cinsel ilişki yaşamak vb. Bu tür tutumlara, sağlıksız başa çıkma yolları deniyor. Evet, bu davranışlar o esnada, sizi acınızdan uzaklaştırsa bile, ilişkilerinizle ilgili sağlıklı bakış açısı geliştirmenize yardımcı olmaz.
 • Duygularınıza engel olmaya çalışmayın. Sağlıklı sınırlar dahilinde acınızı da, öfkenizi de, hayal kırıklığınızı da, endişenizi de önce kendinize ifade edin ve yaşayın. Çok güçlü olmaya çalışmak, umursamamaya çalışmak gibi tutumlar işinize yaramayacaktır.
 • Duygusal ilişkiler, kendimizi tanımamız için çok önemli ipuçları barındırır içinde. Yaşadığınız ilişkiyle sağlıklı şekilde yüzleşebilirseniz, kendinizi tanıma yolunda çok ciddi bir adım olursunuz. Bu yüzden ne tür kişilikleri (aşırı sahiplenici, bencil, soğuk, mesafeli, çapkın, çok güçlü, zayıf, aşırı fedakar, evhamlı, güvensiz, yapışık, vb.) hayatınıza aldığınıza, ilişkinizde nasıl biri olduğunuza (aşırı sahiplenici, bencil, soğuk, mesafeli, çapkın, çok güçlü, zayıf, aşırı fedakar, evhamlı, güvensiz, yapışık, vb.) dikkat edin.
 • Eski sevgilinizi unutmak için yeni hayatınıza odaklanın. Yani, yapmaktan keyif aldığınız şeyler ne ise (gezmek, kitap okumak, sohbet etmek, film seyretmek, spor yapmak, kahve içmek vb.) Çünkü, eskiye odaklanarak şimdiyi yaşayamazsınız.
 • Kendinize zaman tanıyın. Olgun insanların en temel iki özelliğini hatırlatın kendinize: Acıya tahammül (belirli sınırlar dahilinde) ve hazzı erteleyebilme. Yaşadığınız acılardan korkmayın. Şayet onlarla yüzleşebilirseniz onlar sizi olgunlaştıracaktır.

Son olarak, buraya kadar anlattıklarımı kendi başınıza yapamıyorsanız bir psikoterapi desteği almanızı öneririm.

Özetle, eski sevgiliyi unutmak ancak ve ancak şimdiye odaklandığınızda mümkün olacaktır ve yaşadığınız her şey, şayet yeterince kabullenici olabilirseniz sizi olgunlaştıracaktır.

Konu ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşırsanız memnun olurum. Muhabbetle.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

22 yorum

 1. ilişkilerimde genellikle sorun yaşıyorum ve sonu kötü bitiyor acaba nerede hata yapmaktayım veya karşıma çıkanlar daima yanlış olabilir mi?

  • merhaba. karşınıza “yanlış adamlar” çıkıyor olabileceği gibi, siz de yanlış adamlara ilgi duyuyor olabilirsiniz.

 2. yazınız için çok teşekkür ederim hocam. benim size sorum şu olacak ben sevgilimden bir ay önce ayrıldım. onunla geçirdiğim zamanı çok özlüyorum ama artık hayatımda da istemiyorum. yalnız eskiyi düşündüğüm de canım çok yanıyor. kendimi güçlü hissettiğimde ve umursamadığım da acıyı hissetmiyorum. sizin yazınızda kendini güçlü hissederek ve umursamayarak unutamazsınız demişsiniz de kafam ona takıldı sorayım dedim size. şimdiden teşekkürler hocam.

 3. İyi akşamlar, malesef bnm ilişkilerimde cok kısa sürüyor.(1-2 ay)bnmm tamamen sorunum insanlara cok cabuk güveniyorum tam iyi biri bana deger veriyor falan diorum ama biraz zaman gectiktensonra darbe yiyorum yüzüme tatli dilli konısup yanımda ayrılınca ilgisiz alakasız oluyo sürekli bi bahane ve bu kadar kısa süre içinde ben cok takıp üzülüyorum hekese anlatıp içimi rahatlamalarini istiyorum dönmelerini pişman olmalarını bekliyorum oysaki cok sacma bunları beklemem sonıcta kisa süreli bir ilişkiden bu kadar etkilenmesini beklemem hata demem o ki hayatlarına devam ediyorlar..neden insanlar bu kadar rahat umursamaz bende öyle olmak istiyırum

 4. Nerde hata yapıyorum lütfen yardım edin rica ediyorum 🙏

 5. 3 yıllık kız arkadaşımla ayrıldık ben onun o benim hayatımın merkeziyken bi anda ailevi konular oldu ailesi beni istemedi biz 1 yıl bunun mücadelesini verdik ama olmadı sürekli ayrılığa karar verip yapamıyoduk. En sonunda benim telefobumda bi kızla konuşmama şahit oldu (ama konuşan benim arkadaşımdı) sonra bana güvensizlik inanmamayla birlikte her ağzına geleni saydı ayrı ayrı olduğumuz halde bu 1-2 ay sürdü. Ve tam 10-15 dakika önce herşeyin bittiğini kendi hayatına bakacağını falan söyledi uzun bi mesaj atarak o mesajda beni suçlayan ifadelerde vardı çok kötü oldum kendime zarar vermekten korkuyorum artık herşey bitti ne yapmam gerekiyo bilmiyorum. Onu unutmayı değil tabi ama bu acılarım nasıl diner onu merak ediyorum. Bana uzun uzun yardımcı olur musunuz ?

 6. merhaba ben 2 senedir unutmayı deniyorum bizi ailem ayırdı onun bizim ailemize uygun olmadığını biz kültürlü aileyiz dediler ona veda bile etmeme izin vermediler numaramı değiştirdiler vicdan azabı çekiyorum

 7. Merhaba,benim geçmişimdeki kız arkadaşımın, en yakın arkadaşıyla
  Samimi bir arkadaşlığım var yani hayatımdan çıkarmak istemediğim biri.
  Bu şekilde nasıl bir çözüm bulabilirim ?

 8. Evlenip bosaninca nasil unutcaz 4 aylik bir evliligim bitiyor napcmi bilmiyorum cok kotu seyler yapti. Beni hic sevmemis mesala hep kullanmis nasil atlatabilirim bu yenilgiyi

 9. Merhaba sevgilimden ayrıldım her an hersaniye aklımda unutmak istiyorum yapamıyorum facebook yok watsaptan takip ediyorum uzaktan da olsa onu görme k istiyorum sabah uyandığımda ilk aklıma gelen o oluyor ve ben çok yoruldum ve çıkar yol bulamıyorum tedavi almak istiyorum maddi durumum yok asgari ücretle çalışan biriyim bu dünyada asgari ücretle çalışanın bile sevmeye hakkı yok sanırım

 10. sevgilimden 4 aydir ayrildim.beni sevmiyor biliyorum ama unutamiyorum
  umutsuzum

 11. İlkim olan ve 4 yılımı heba eden adamdan bahsetmek istiyorum hayatımı ona adadım sadece ona aşık olup onu sevdim ailesine kendisine her sekilde katlandım hatta ihanetine bile katlandım en sonda nişanı attım bu kadar büyük acılara yenik düştüm belkide yari yoldan dönüşüm kurtuluşum oldu.Rabbime binlerce şükürler olsun bitti.bitti ama hala hislerim bitmedi hala aci çekiyorum.anlamıyorum güzel anılardan çok zehir zemberek olan acılara daha çok maruz kaldım ama ne olursa olsun unutamıyorum 1 yildir nişanım atılmış ama ben hala içim yanıyor lütfen yardim edin iyilesmeme vesile olun,bende duaciniz olayım.Allahima emanet…

 12. Benimde 3 yıla yakın ilişkim var fakat sürekli ayrılıyoruz sevdiğini biliyorum ama neden anlaşamyrz farklı şehirlerdeyiz ondan da olabilir 7 24 mesaj atmadığım halde sıkıyorsn diyor yardımcı olun lütfen

  • merhaba. nasıl bir yardım talep ediyorsunuz?

   • Merhaba Yusuf Bey yazınızı okurken gerçekten hissettiklerimizde isabetli vurgularınız olduğunu gördüm.Aşk acısı çekmek elbette can yakıcı,yıpratıcıdır ve zamanla geçecektir bunun bilincindeyim ama bir türlü kafamdan gitmeyen soru haketmediğimi yaşamak, karşımdaki insanın bu halimi umursamadığını bilmek ve bu düşüncelerle ömrümün ziyan olması beni en çok üzen sebep.7 yıl önce biten bi ilişkinin sorusunu istemedende olsa hala zihnimde taşımak beni çok yıprattı bunun için ne yaptımsa başaramadım.Aydınlatacağınız cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

 13. Ben her şeye rağmen
  İnsan olduğu için sevdim hiç bir zaman verbi davranışlarını yüzüne vurmadan oysa beni attığım adım masaya oturusjma dahil yargıladı ve sadakatlı oluşum insanlara karşı sıcak kanlı oluşum onun gözünde hep haya yapan bir adamdim daha ayrıldık ama ayrılığın 29 günde başka biri ile insanlanmis haliyle mantık olarak bitirmistim ama duygusal olarak çözüm bulamıyorum ne yapmalıyım

 14. Hocam benımde yardıma ihtiyacım var sevdiğim kız bu durumda onu iyileştirmek istiyorum 4 5 günde bile herşeyim oldu ama o yapamıyor eskiyi unutamıyor hissedemiyorum diyor ben bu durumu düzeltmek istiyorum ne yapmam gerektiğini mail yoluyla falan belirtirseniz cok memnun olurum

 15. Sen isteğin kadar oku bunları naparsan yap eğer çok sevdiysen bu o kadar cok zaman alır ki artik zamanın nasıl geçtiğini anlamaz duruma gelirsin sen çok seversin unutamazsın onun umrunda olmaz o benim gözümün içine baktıkça ben daha fazla acı çekerdim bana olur olmaz laflar söylerdi sinir krizi geçirirdim orda ağla ağla gözlerim isyanda oldu artik hayatıma başka birini sokmaya çalıştım olmadı ne kadar istediysem belki de en çok istediğim şey buydu bazi şeylerde dilek tutmamız istenir ben eskiden hiç ayrilmamayi dinlerdim şimdi onu unutmayı nedense hiçbir dileğim de yerine gelmedi ne onla hiç ayrılmadim ne de onu unuttum benim şansım işte beni 6 yıl sevmiş benim uğruna canını ortaya koyabilecek kişiyi sevmek yerine benim gözlerimi kan çanağına çevirmiş nefesimi kesmiş göz yasimin hakimi olmuş birini sevdim benimle oynamış beni asla sevmemiş birini sevdim ben şimdi o pismanliktayim sevmeseydim başta unutmak da gerekmezdi ama kim ne yaparsa yapsın. Derler di bana bak birkaç gün geçsin adını hatirlamiycaksin 2 yıl geçti yine unutamadım ne değişti unutmak isteyen zaten. Unutur ama insan unutmak istemez diye birşey yoktur senin kalbin ondan bir parçayı bırakmak ister içinde senin yaşamanı sağlayan şey sana acı cektirir bu sefer insan elbet unutmak ister elinden ne geliyorsa yapar ama gerçekten aşkla bağlanan.insan herseyini yok etsede o bulundukları yere elbet gitmek ister onu geri kazanmak ister çünkü unutamaz onu parmak izine kadar tanır onu bilir herseyini bilir aklinda kalır o derki mavi rengi çok seviyorum gelir aklına hemen o da çok severdi ya da orda burda sarılan Elele yürüyen kişileri gorur o olsa bende sıkı sıkı sarilirdim dersin sen unutmak istersin ama hayat izin vermez her yerde onu sana hatırlatacak şeyler çıkarır karşına hayatın zorluğu budur işte ben de öyleyim 2 yıl gecti aradan ama özledim işte insan budur unuttum zanneder unutsa bile ona karşı duyduğu özlemi asla yok edemez yani bunları yaparak sen nefes almani sağlayan o kişiyi unutamazsın bu da burda dursun

  • Işte sen busun ne güzel söyledin
   Unutmak kolay değil
   Bir insan saf tertemiz duygularla sevdi mi imkansız unutmak güzel yaşanılan hiç birşey ne biter nede unutulur çünkü aşk sevgi bu
   Ben onu severken iyileştim onsuz hep hasta kaldım ve iyilesmedim

 16. Zihin unutmaz. Hafıza hatırlamak için vardır. oyle degil mi 6 yıldır beraber oldugum birisi vardı. Ne kadar guzel gunlerimiz olmuştu. Ben hayatımda onunla mutlu oldugum kadar hiç bi zaman mutlu olamadım. Ama şimdi 1 yıldır ayrıyız. İlk gunler ilk aylar gecmek bilmedi. Bak 1 yıl gecmiş. İnsan unutmaya calıştıkca daha cok acı cekiyor. Helede severek ayrıldıysan..olmayınca olmuyor. Kim istemezki hayallarini kurdugun o insanla bir yuva kurmayı..halada cok seviyorum o da seviyor 2-3 ayda bir mesajlaşıyoruz. Ama dedimya olmayınca olmuyor. Düşünmemeye calışmak bazense nefret ede ede sevmek onu unutturmuyor. Tam tersi acın tazeleniyor. Sevgiyi veren Allah, elbet bir gun alacaktır bu kalbimdeki sevgiyi de. Belki de yıllar sonra kavusacK biz de mutlu olacagız kim bilir..

 17. benim sevgilim benden ayrılıp evlenmek istiyor ama ben kabullenemiyorum.oda benim içinde zor diyor ama düzende kurmak istiyor evleneceği erkeği ben kabullenemiyorum ayrı kaldığım saatlerde aklımdan çok kötü şeyler geçiyor zanediyorumki o erkek onunla beraberdir veya onunla mesajlaşıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim 7 yıllık beraberliğimiz vardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!