Bembeyaz bir gelinlik, jilet gibi bir damatlık, beş katlı otoparkı andıran devasa bir pasta, ışıkların ve çiçeklerin olduğu masal gibi bir düğün, büyük umutlar… Kişinin hem kendisinin hem eşinin hem de çocuklarının hayatı için belki de hayattaki en önemli kararların başında gelir evlilik. Öyle ya da böyle, maddi ya da manevi bazı problemler yüzünden tertemiz hayallerle ve umutlarla başlayan evlilik, zamanla mutsuz ve doyumsuz bir hal alabilir. İnsanlar konuşa konuşa anlaşan varlıklar olduğuna göre evlilik terapisi ile sorunların çözümü de itişip kakışma yerine konuşularak çözülebilir.

Evlilik terapisi söz konusu olduğunda, “Karı-koca arasında kavga olur, kimse de buna karışamaz” mantığına sahip çiftlerin sayısı az değil. Oysaki kişilerin tek başlarına yaşadıkları psikolojik sorunlar gibi çift halinde yaşadıkları sorunlar da terapi ile çözülebilmektedir. Bu çözümü bilimsel yöntemler yerine Güzin ablacılık yapan kişilerde aramak ise eksik ve yanlış hamleler atıp evliliği daha zorlu hale getirebilmektedir. Bu yazıda “Güzin abla” tabiri ile kastedilen sadece kadınlar değil; akıl fikir verme eğiliminde olan erkekler de olabilir.

Şimdi evlilik terapisi ve Güzin ablacılığın farklarına bakalım, “Evlilik terapisti nasıl olur?”, “Evlilik terapisi nedir?” sorularının cevaplarını da aydınlatmış olalım:

1) Çok bilmiş Güzin Ablalar, öz bilgili evlilik terapistleri

“Güzin abla” tabirine uyan insanlar çoktur etrafımızda. Feleğin çemberinden geçmiş bir edayla her şeyi bildiğini düşünen bu insanların çoğu iyi niyetle; fakat desteksiz bilgileriyle evlilikte sorun yaşayan kişilere, bilimsel temeli olmayan kişisel gelişim kitaplarındaki gibi yüzeysel bir şekilde yaklaşırlar. Evlilik terapistleri ise kadın-erkek ilişkileri ve evlilik dinamikleri hakkında eğitimi olan kişilerdir.

2) Komşu Güzin Ablalar, doktor evlilik terapistleri

Güzin ablalar kendi deneyimlerine ve gözlemledikleri ilişki dinamiklerine göre genel geçer yorumlarda bulunan, olayların ve kişilerin derinine inemeyen kişilerdir. Evlilik terapistlerinin ise mesleki bir duruşları vardır. “Bak bir keresinde şöyle bir şey olmuştu” diye başından geçenleri anlatan Güzin ablaların kendi yaptıklarını karşısındakine kesin doğruymuşçasına dikte eden tavırlarına karşın evlilik terapistleri, her çifti ve her sorunu özel olarak algılar ve profesyonel bir tavırla durumu değerlendirir.

3) Balığı pişirip veren Güzin Ablalar, balık tutmayı öğreten evlilik terapistleri

Güzin ablalar sorunu tespit eder, kesin çözümü “Şunu şunu yaparsan hallolur.” şeklinde dayatırlar. Evlilik terapistleri ise çiftlerin sorunlarını çözmez, onlara kendi sorunlarını kendilerinin çözebilmeleri için profesyonel olarak destek sağlar. Terapi kavramı, kişinin/kişilerin kendilerini ve sorunlarını fark etmeleri ve sorunlarla kendilerinin baş edebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Terapist bir ayna işlevi görür, sizi size yansıtan, göremediklerinizi görmenizi sağlayan bir ayna.

Özetle; evli çiftlerin kendilerini uygun bir şekilde ifade edebilmeleri kadar kendileriyle de yüzleşmelerini sağlayan evlilik terapisi ile sorunlu giden evlilikler bir sorunu hallediyor gibi görünürken başka bir sorun açan Güzin ablacılığın çok ötesinde bilimsel bir terapi yöntemidir.