Bir evlilik terapisti açısından bakıldığında, evlilik terapisi yapmaktan daha zor olanı “Evlilik terapisi nedir?” sorusuna cevap vermektir belki de 🙂 Çünkü, doğal olarak herkesin zihninde evlilik terapisi süreci ve evlilik terapisti ile ilgili çok farklı algılar olabiliyor. Bazıları evlilik terapistini bir hakem olarak görüyor, bazıları ise kendi haklılık algısını bir uzmana doğrulatmak istiyor.

Aşağıda okuyacağınız satırlarda evlilik terapisine dair bir bakış açısı sunmaya çalışacağım. Kafanızdaki soru işaretlerini yazının yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Peki, Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi, evlilik ilişkisini, evliliğin her iki tarafı (kadın ve erkek) açısından da, daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik yardım (psikoterapi) sürecidir.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisi, evlilik terapistinin teorik anlayışına göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Lİteratürde tanımlanan bazı evlilik terapisi modellerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Bireysel evlilik terapisi: Bu terapi şeklinde, eşlerin her biri evlilikleriyle ilgili bireysel terapiye dahil olurlar. Eşler aynı terapistten terapi görebilirler, ki buna eş zamanlı (concurrent) terapi denir. Eşlerin farklı terapistlerden terapi gördüğü modele ise ortaklaşa (colloborative) terapi denir.
 • Birleşmiş (conjoint) terapi: Birleşmiş terapide, eşler terapiye birlikte katılır. Bu katılım bir terapistle gerçekleşebileceği gibi iki terapistle de (biri kadın biri erkek) gerçekleşebilir.
 • Grup terapisi: Grup terapisine birkaç evli çift, birlikte dahil olur. Terapiyi bir ya da iki terapist yürütebilir.
 • Kombine terapi: Danışanlara yukarıdaki terapi modellerinin bazılarının birlikte uygulanmasıdır.

TERAPİEVİ’nde evlilik terapisi için stratejik bir yaklaşımı benimseyip, çiftin ihtiyacına göre terapi sürecini şekillendirebiliyoruz. Yani gerek görüldüğünde çift görüşmeleri, gerek görüldüğünde de bireysel görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bütün bu süreç, danışanların beklenti ve düşünceleri hesaba katılarak gerçekleştiriliyor.

Evlilik Terapisinin Hedefleri ve Faydaları Nelerdir?

Bizce evlilik terapisinin nihai hedefi, evliliğin her iki taraf için de daha doyum verici hale gelmesine yardımcı olmaktır. Buna ulaşıldığı oranda tafarlar, evlilik terapisinden nihai faydayı elde etmiş olurlar. Bu genel hedeften hareketle bazı özel hedeflerden, dolayısıyla da faydalardan bahsedebiliriz:

 • Çİftin, kendilerine ve kişiler arası ilişkilere dair bir farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Yeni evli çiftlerin, evliliğe uyum sorunlarının aşılmasına destek olunması
 • Eşler arasındaki iletişimin işlevsel hale getirilmesi
 • Her iki tarafın da temel insani ihtiyaçlarının giderilmesine destek olunması
 • Çİftlerin yaşadığı cinsel doyumun artırılmasına destek olunması
 • Tarafların birincil aileleriyle yaşanılan sorunlara işlevsel çözüm bulunması
 • Çocuk yetiştirme sorunlarıyla ilgili işlevsel çözüm bulunması
 • Sadakatsizlik ve şiddet gibi tutumlarla sarsılan evlilik ilişkisinin, yeniden düzenlenmesine destek olunması
 • Evli çiftin vardığı nihai karar boşanma ise, boşanmayı sağlıklı şekilde gerçekleştirmelerine destek olunması
 • Diğer hedefler

Evlilik Terapisi Ne Kadar Sürer?

Evlilik terapisinin “şu kadar seans” gibi net bir süresi yoktur. Terapinin süresi, çiftin yaşadığı sorunların çeşitliliğine ve yoğunluğuna, tarafların ihtiyaç ve beklentilerine, tarafların sorunların çözümü için takındıkları tavıra göre vb. değişiklik gösterebilir. Mesela, taraflarda kişilik bozukluğu, madde kullanımı, sadakatsizlik gibi ciddi sorunlar varsa, terapi zor olabilir ve uzun bir süre alabilir. Buna karşılık, yeni evli bir çiftin uyum sorunlarının çözümü (başka ciddi sorunlar yoksa) için nispeten daha kısa bir süre yeterli olabilir.

Evlilik Terapisi Fiyatları (Ücretleri) Nasıl Belirlenir?

Standart bir evlilik terapisi ücretinden bahsetmek mümkün değil. Evlilik terapisi ücretleri pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Mesela, evlilik terapisi desteği aldığınız merkezin bulunduğu konum, terapistin eğitim düzeyi ve deneyimi, seansların süresi ve gerçekleşme sıklığı gibi faktörler evlilik terapisi ücretlerinin belirlenmesinde etkili olabilmektedir.

Evlilik Terapisti (Danışmanı) Kimdir Ve Ne yapar?

Evlilik terapisti, psikoloji, insanın ruhsal yapılanması, kişiler arası ilişki psikolojisi, psikoterapi gibi konularda eğitim sahibi bir uzmandır. Evlilik terapisti, sahip olduğu bilgi ve uzmanlığı, evlilik sorunlarını çözmek ve evliliklerini daha doyum verici hale getirmeleri için danışanlarının hizmetine sunar.

Evlilik terapisti bir hakem değildir. Taraflar arasında “doğru” ve “yanlış” yapanı belirlemek gibi bir misyonu yoktur evlilik terapistinin. Evlilik terapisinde “doğru” ve “yanlış”tan ziyade, “işlevsel” ve işlevsel olayan” kavramları önemlidir. Evlilik terapisi “kural koyucu” değil, “yardım edici” bir disiplindir. Dolayısıyla evlilik terapisinde asıl amaç, doğru ve yanlış olan davranışları belirlemek yerine, tarafların temel insani ihtiyaçlarını karşılayan davranış kalıplarını oluşturmaktır.

Pek çok insan “doğru” davranışın ne olduğunu bilmesine rağmen o davranışı gerçekleştiremez. “Biliyorum, bu kadar sıkboğaz etmemeliyim eşimi, ama kendime engel olamıyorum.” der mesela. Bu kişiye, “Eşini sıkboğaz etmemelisin.” demenin hiçbir anlamı olmaz. Evlilik terapisti, ne yapmaları gerektiğini söylemekten ziyade, davranışlarının altındaki psikolojik dinamiği anlamalarında kişilere yardımcı olur.

Evlilik Terapisti (Danışmanı) Evliliği Kurtarır Mı?

Evlilik terapisti, evliliklerini kurtarmaları için evli çiftlere yardım eder. “Onlara rağmen” değil, “onlarla birlikte” bir şeyler yapabilir ancak.

“Evlilik terapisti hiçbir şey yapamaz.” düşüncesi gibi, “Evlilik terapisti her şeyi yapar.” düşüncesi de gerçekçi değildir. Tüm uzmanlık alanlarının ve uzmanların olduğu gibi evlilik terapisi ve evlilik terapistinin de yeterlilikleri ve sınırlılıkları vardır. Burada önemli olan, kişilerin beklentilerinin gerçekçi olması ve çiftlerle terapist arasındaki işbirliğidir.

Sonuç olarak, “Evlilik terapisti evliliği kurtarabilir mi?” sorusunun cevabı “evet”, ya da “hayır” değildir. Evlilik terapisti, “sizinle birlikte” evliliğinizi kurtarmanıza yardımcı olur.

Siz de evliliğinizin daha iyi hale gelmesi için bir evlilik terapisi ihtiyacı hissediyorsanız, 0 (505) 495 47 27 numaralı telefondan bize ulaşabilir, evlilik terapisti ile ön görüşme gerçekleştirebilir ve randevu talep edebilirsiniz.