Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi Nedir?

Bir evlilik terapisti açısından bakıldığında, evlilik terapisi yapmaktan daha zor olanı “Evlilik terapisi nedir?” sorusuna cevap vermektir belki de 🙂 Çünkü, doğal olarak herkesin zihninde evlilik terapisi süreci ve evlilik terapisti ile ilgili çok farklı algılar olabiliyor. Bazıları evlilik terapistini bir hakem olarak görüyor, bazıları ise kendi haklılık algısını bir uzmana doğrulatmak istiyor.

Aşağıda okuyacağınız satırlarda evlilik terapisine dair bir bakış açısı sunmaya çalışacağım. Kafanızdaki soru işaretlerini yazının yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Peki, Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi, evlilik ilişkisini, evliliğin her iki tarafı (kadın ve erkek) açısından da, daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik yardım (psikoterapi) sürecidir.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisi, evlilik terapistinin teorik anlayışına göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Lİteratürde tanımlanan bazı evlilik terapisi modellerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Bireysel evlilik terapisi: Bu terapi şeklinde, eşlerin her biri evlilikleriyle ilgili bireysel terapiye dahil olurlar. Eşler aynı terapistten terapi görebilirler, ki buna eş zamanlı (concurrent) terapi denir. Eşlerin farklı terapistlerden terapi gördüğü modele ise ortaklaşa (colloborative) terapi denir.
 • Birleşmiş (conjoint) terapi: Birleşmiş terapide, eşler terapiye birlikte katılır. Bu katılım bir terapistle gerçekleşebileceği gibi iki terapistle de (biri kadın biri erkek) gerçekleşebilir.
 • Grup terapisi: Grup terapisine birkaç evli çift, birlikte dahil olur. Terapiyi bir ya da iki terapist yürütebilir.
 • Kombine terapi: Danışanlara yukarıdaki terapi modellerinin bazılarının birlikte uygulanmasıdır.

TERAPİEVİ’nde evlilik terapisi için stratejik bir yaklaşımı benimseyip, çiftin ihtiyacına göre terapi sürecini şekillendirebiliyoruz. Yani gerek görüldüğünde çift görüşmeleri, gerek görüldüğünde de bireysel görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bütün bu süreç, danışanların beklenti ve düşünceleri hesaba katılarak gerçekleştiriliyor.

Evlilik Terapisinin Hedefleri ve Faydaları Nelerdir?

Bizce evlilik terapisinin nihai hedefi, evliliğin her iki taraf için de daha doyum verici hale gelmesine yardımcı olmaktır. Buna ulaşıldığı oranda tafarlar, evlilik terapisinden nihai faydayı elde etmiş olurlar. Bu genel hedeften hareketle bazı özel hedeflerden, dolayısıyla da faydalardan bahsedebiliriz:

 • Çİftin, kendilerine ve kişiler arası ilişkilere dair bir farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Yeni evli çiftlerin, evliliğe uyum sorunlarının aşılmasına destek olunması
 • Eşler arasındaki iletişimin işlevsel hale getirilmesi
 • Her iki tarafın da temel insani ihtiyaçlarının giderilmesine destek olunması
 • Çİftlerin yaşadığı cinsel doyumun artırılmasına destek olunması
 • Tarafların birincil aileleriyle yaşanılan sorunlara işlevsel çözüm bulunması
 • Çocuk yetiştirme sorunlarıyla ilgili işlevsel çözüm bulunması
 • Sadakatsizlik ve şiddet gibi tutumlarla sarsılan evlilik ilişkisinin, yeniden düzenlenmesine destek olunması
 • Evli çiftin vardığı nihai karar boşanma ise, boşanmayı sağlıklı şekilde gerçekleştirmelerine destek olunması
 • Diğer hedefler

Evlilik Terapisi Ne Kadar Sürer?

Evlilik terapisinin “şu kadar seans” gibi net bir süresi yoktur. Terapinin süresi, çiftin yaşadığı sorunların çeşitliliğine ve yoğunluğuna, tarafların ihtiyaç ve beklentilerine, tarafların sorunların çözümü için takındıkları tavıra göre vb. değişiklik gösterebilir. Mesela, taraflarda kişilik bozukluğu, madde kullanımı, sadakatsizlik gibi ciddi sorunlar varsa, terapi zor olabilir ve uzun bir süre alabilir. Buna karşılık, yeni evli bir çiftin uyum sorunlarının çözümü (başka ciddi sorunlar yoksa) için nispeten daha kısa bir süre yeterli olabilir.

Evlilik Terapisi Fiyatları (Ücretleri) Nasıl Belirlenir?

Standart bir evlilik terapisi ücretinden bahsetmek mümkün değil. Evlilik terapisi ücretleri pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Mesela, evlilik terapisi desteği aldığınız merkezin bulunduğu konum, terapistin eğitim düzeyi ve deneyimi, seansların süresi ve gerçekleşme sıklığı gibi faktörler evlilik terapisi ücretlerinin belirlenmesinde etkili olabilmektedir.

Evlilik Terapisti (Danışmanı) Kimdir Ve Ne yapar?

Evlilik terapisti, psikoloji, insanın ruhsal yapılanması, kişiler arası ilişki psikolojisi, psikoterapi gibi konularda eğitim sahibi bir uzmandır. Evlilik terapisti, sahip olduğu bilgi ve uzmanlığı, evlilik sorunlarını çözmek ve evliliklerini daha doyum verici hale getirmeleri için danışanlarının hizmetine sunar.

Evlilik terapisti bir hakem değildir. Taraflar arasında “doğru” ve “yanlış” yapanı belirlemek gibi bir misyonu yoktur evlilik terapistinin. Evlilik terapisinde “doğru” ve “yanlış”tan ziyade, “işlevsel” ve işlevsel olayan” kavramları önemlidir. Evlilik terapisi “kural koyucu” değil, “yardım edici” bir disiplindir. Dolayısıyla evlilik terapisinde asıl amaç, doğru ve yanlış olan davranışları belirlemek yerine, tarafların temel insani ihtiyaçlarını karşılayan davranış kalıplarını oluşturmaktır.

Pek çok insan “doğru” davranışın ne olduğunu bilmesine rağmen o davranışı gerçekleştiremez. “Biliyorum, bu kadar sıkboğaz etmemeliyim eşimi, ama kendime engel olamıyorum.” der mesela. Bu kişiye, “Eşini sıkboğaz etmemelisin.” demenin hiçbir anlamı olmaz. Evlilik terapisti, ne yapmaları gerektiğini söylemekten ziyade, davranışlarının altındaki psikolojik dinamiği anlamalarında kişilere yardımcı olur.

Evlilik Terapisti (Danışmanı) Evliliği Kurtarır Mı?

Evlilik terapisti, evliliklerini kurtarmaları için evli çiftlere yardım eder. “Onlara rağmen” değil, “onlarla birlikte” bir şeyler yapabilir ancak.

“Evlilik terapisti hiçbir şey yapamaz.” düşüncesi gibi, “Evlilik terapisti her şeyi yapar.” düşüncesi de gerçekçi değildir. Tüm uzmanlık alanlarının ve uzmanların olduğu gibi evlilik terapisi ve evlilik terapistinin de yeterlilikleri ve sınırlılıkları vardır. Burada önemli olan, kişilerin beklentilerinin gerçekçi olması ve çiftlerle terapist arasındaki işbirliğidir.

Sonuç olarak, “Evlilik terapisti evliliği kurtarabilir mi?” sorusunun cevabı “evet”, ya da “hayır” değildir. Evlilik terapisti, “sizinle birlikte” evliliğinizi kurtarmanıza yardımcı olur.

Siz de evliliğinizin daha iyi hale gelmesi için bir evlilik terapisi ihtiyacı hissediyorsanız, 0 (505) 495 47 27 numaralı telefondan bize ulaşabilir, evlilik terapisti ile ön görüşme gerçekleştirebilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

49 yorum

 1. 1,5 Yıllık Evliyim Evlenmeden Önce De Baya Uzun Bi Dönem Flört Dönemimiz Oldu. Ama Evliliğin Ilk Dönemlerinde Eşimin Bana Ilgisiz Olduğunu Düşünüyorum Ve Bu Dönemde Bu Sebeple Bende Çok Hırçınlık Gösterdim Ve Bi Kaç Ay Sonra Kavgalarımız Şiddete Dönüştü Her Seferinde Sözler Verildi Ama Tutulmadı Ben Yinede Bir Yıl Beklemeyi Uygun Gördüm Ve Bir Sene Sonunda Atandım. Doğuya Gittim. Böyle Daha Iyi Olacağını Düşündüm Hem Ilişkimizi Gözden Geciririz Hemde Biraz Uzaklık Iyi Gelir Diye Düşünmüştüm. Son Zamanlara Kadar Herşey Iyiydi Fakat En Son Görüşmemizde Tartıştık Ve Beni Boğmaya Kalktı Öyle Can Acıtıcı Şekilde Değildi Ama Bunu Yapması Zaten Beni Derinden Yaraladı Ve Ben Artık Bizim Daha Fazla Bi Şansımız Olduğunu Düşünmüyorum Boşanmayı Düşünüyorum. Bir Bayan Olarak Okadarda Kolay Olmayacağını Biliyorum Ama Bir Çıkış Yolu Bulamadım Ne Yapmalıyım Sizce Lütfen Yardım Edin

  • Merhaba. eşinizden nasıl bir ilgi bekliyorsunuz? Bir çocuğun anne babasından beklediği gibi bir ilgi bekliyorsanız bu hiç sağlıklı değil. Yetişkin bir insan gibi eşinizle paylaşımda bulunmak istiyorsanız bunun anlamı başka olur.
   Eşiniz size şiddet uyguluyorsa, bu her ne sebeple olursa olsun (sizin tahrik etmeniz veya onun saldırganlığı) ilişkinizin sağlığını sorgulamalısınız. Mümkünse, boşanmadan önce bireysel bir terapi almanızı ve bu terapide evliliğinizi değerlendirmenizi öneririm. Muhabbetle.

 2. merhaba ben 2 yıllık evliyim ve 1 yaşında çocuğum var. eşim daha önce de evlilik yapmış ve bir çocukları var. eski eşinin fotoğrafları, düğün cd leri vs hep saklıyor. ve ben onu unutamadığını düşünüyorum. onlara bizden çok değer veriyor. diğer çocuğu bahane edip onunla konuşmaya çalışıyor. dayanamıyorum. boşanmak istiyorum ama çocuğum var ne yapmalıyım. ayrıca o kadın doktor ben hemşireyim beni kendisi ve ailesi aşağılıyor zaman zaman

 3. İyi günler 18 yaşında kaçarak evlendim,suan 20 yasindayin ve bir oğlum var. Çok mutsuzum ne istedigimi,ne hissettiğimi bilmiyorum duygularimi,dusuncelerim karmakarışık. Eşimi bi seviyor bi sevmiyorum. Bana karşı ilgisi yok.butun gün pc başında bana karşı ilgisi yok seviyor gözü benden başkasını gormuyor ama çok asosyal gezmek ve eğlenmek istemiyor sadece evde sevdiği şeyleri yapmak istiyor.cocugumuza bile zar zor bakıyor ve hep söyleniyor. Bana destek olmuyor.o nün için hayat evdeysen pc başında ve Playstation oynayarak güzel.surekli kavga ediyoruz ondan istediğim ilgiyi göremiyorum.evlendigimizden beri aynı çocuk olunca iyice değişti . Ona hep kötü davranmak istiyorum. Deli gibi kavga ediyoruz birbirimizi kırıp dokuyoruzz sonra hiç bise olmamış gibi barisiyorum ve sonra düzelir bi sure sonra yine eskisi gibi kötü davranasim geliyor. Bu arada ailesi ile gorusmuyorum gorussemde mesafeliyim özellikle annesine annesini sevmiyor nefret ediyorum.yardım edin gittikce kotu biri oluyorum.kocami ve yakınlarını üzmek için elimden geleni yapıyorum.

  • Merhaba. Bana sorunuz var mı?

   • Esimle severek evlendikten 4 sene oldu ama be mutlumuyum bilmiyorum bazen çok ilgilenir benimle ama bazen ise hic ilgilenmez annesine çok düşkündür onu dinler kaynanamla sorunlarimiz var eşim olmadigi zman bana her lafi söyler esim oldu sesi ckmaz bende kaynanam gidince anlatirim ona herşeyi ama bana inanmaz belki de inaniyordur ama bana hep altdan al der bebek için tedavi gruyorm ve bunlar beni çok etkiliyor kaynanam evimize geldi o gece huzur yoldur evimizde benim ne yapmam gerek acil cevap lütfen 😞😞😞😞😞

 4. Merhaba,eşimle aramızda sürekli tartışma yaşıyoruz bu genellikle onun ailesi yüzünden ya da çocuklardan dolayı oluyor.Bir türlü halledemiyoruz.Evlilik terapistine başvursam bu sorunları çözebilir miyiz? Huzurlu bir yuva istiyorum.

 5. Merhaba 2 yıl olucak evliyim ve doğum yapmama sadece 20 gün kaldı eşimle karşılık ne sevgi ne saygı çerçevemiz var 1 gün geçmiyor ki kavga etmeyelim 9 aylık bu süreçte en az 4-5 kez Boğaz’ıma yapıştı ve şiddet göstermeye kalktı her defasında birileri girdi veya kendini frenledi ancak dün yaptığı yenilir yutulur değil artık dayanamıyorum babamın evine dönebilirim hiç te kötü karşılanmaz ama ben evliliğimi kurtarmak istiyorum tedaviyi reddediyor ama arkadaşlarına öfkeli Bi insan olduğunu kabul ettiğini anlatıyor bu durum da ne yapmalıyım

  • merhaba. öncelikle bir evlilik terapisi desteği almanızı tavsiye ederim. bunu eşiniz kabul etmezse, siz bireysel olarak bir terapi desteği alıp yol haritanızı netleştirebilirsiniz. muhabbetle.

 6. Merhaba Yusuf bey uzun zamandır düşünüyorum 17 yıllık evliyim. Eşimi 23 yıldır tanıyorum. Lise aşkım ile evlendim hatta birlikte büyüdük diyebilirim. İlk yıllarımızda herşey çok güzeldi. İki tane harika evladımız var . Şuan evliliğim bitme aşamasında. Henüz boşanma davası açmadık fakat evlerimizi ayırdık (benim kararımdı) ortada şiddet yok fakat eşimin sevgimiz ve evliliğimize emek harcamadığını düşünüyorum . Sürekli her alanda fedakarlık yapanın ben olduğumu düşünüyorum. Çalışan bir kadınım tüm evin yükü omuzlarımda çocuklarda dahil .maddi anlamda sorumluluklarını yerine getiriyor ama sadece işine yüklendiğinden ailemize yeterince Zaman ayırmadığını düşünüyorum. İkinci hamileliğimi yaşarken iş yerinde bir kadınla beni aldattığını öğrendim . Bu durum beni derinden sarstı. Ayrılma kararı almıştım fakat sevgim ve onun pişmanlık duyması yüzünden tekrar devam etmeye karar verdik unutmak istesem de sanırım derinlerde bende hala izleri mevcut .bu olayın ardından 8 yıl geçti her ne kadar unut mak istesemde başaramıyorum kendi içimde gelgitler yaşamaktan bıktım. Oturup Zaman Zaman ilişkimizi masaya yatırıp sorguluyoruz beni hala çok sevdiğini söylüyor inanmak istiyorum ama güvenim sarsıldığı için başaramıyorum . Ailemiz için her türlü fedakarlığı yapabileceğini sözel olarak ifade ediyor ama davranışsal hiçbir emek göremiyorum . Konuşmalarda ve hep havada kalan sorumluluk almalar ama yerine getirilemeyen vaatler beni bunalttı . Kendimi annesi gibi hissediyorum sanki aynı evde yaşayan üç çocuklu bir kadınım .kişisel temizliğinden tutunda günlük yapması gerekenleri bile ben belirler oldum. Yoruldum artık yaklaşık 2 yıldır durumumuz ev arkadaşı – anne ilişkisi gibi çocuklar ile ilişkisi yok denecek kadar az herhangi bir konuda herkes benden yardım alıyor . Konuşarak çözemiyoruz bu yüzden kendisi kabul etmese de birbirimize Zaman tanımak adına ayrı yaşamaya başladık bu kararı alan bendim enerjimin bittiğini ve tükendiğimi söyledim kabul etmese de başta uyguladı. Kendisi bu evliliğin aldığımız mola kararından sonra düzeleceğine inanıyor ama sanırım bende bitti evden ayrılınca rahatladığımı hissettim .yine de yanlış bir karar vermek istemiyorum sizce ne yapmalıyım teşekkürler

  • merhaba. annelik yapmaktan vazgeçebilirsiniz. psikoterapi desteği alabilirsiniz. evliliğinizi düzeltmek için ise evlilik terapisi alabilirsiniz.

 7. merhaba ben 4 senelik evliyim bu süre zarfında eşimle sürekli tartıştık incir kovuğunu doldurmayacak sebeplerden ben 4 senede evliliğimden hiçbir şey anlamadım desem yeridir. ona göre her zaman ben suçluyum ben kötüyüm her şeyi ben yapıyorum kendini hiçbir konuda suçlu görmüyor en büyük sebepte tartıştığımız zaman benim çenemi tutamamam kendimi savunmam en çokta buna katlanamıyor öyle olduğu zamanda tartışma büyüyor kavgaya dönüşüyor.bişeyleri kırıp döküyor. hakaret ediyor ve ben buna artık katlanamıyorum bazen ayrılmayı da düşünüyorum

 8. Ben 3 senelik evliyim çocuğum yok eşimi seviyorum ve iyi anlasiyoruz şimdiye kadar ufak tefek tartışmalar oldu ama hep sonu güzel bağlandı şimdi ise çok büyük sorunumuz var ben ev hanımiyim biraz borcumuz var eşimin halasi nin da bize borcu var ben esime borcumuzu istemesini söyledim esim de tamam dedi ama istiyimedi bende borcumuzu istiyceksin dedim ve ufak bi tartistik sonrasında ben konuyu kapattım ama eşim uzattı ve kredi kartının şifresini değiştirdi benden parasini sakladı ve benimle konuşmuyor ben de ona çok kırgın im bana bunu yaptığı için kendime yediremiyorum bende konuşmuyorum ama bu durumdan çok rahatsızim bu durum beni çok etkiledi benim sorum ne yapmalıyım esimi affedemiyorum ne olur yardimci olurmusunuz

 9. Ben 2013 yılında evlendim severek eşim eski erkek arkadaşları oldu bana anlattı sonra evlendik 1oglum var 2 yasında nışanlandıgımzdan beri annem bize taktı eşimi sevmedi ben aileme karşı sevdayım yanında durdum eşimi bırakmadım ama eşim her fırsatta ban bağırıyor zamanında ailene söz gecirmedin deyip beni cok kırıyor ne yapmalıyım annem bizimle oturmuyor aynı köydenız benim com zoruma gdyor kesinlikle eşimi bırakıp annem taraf na girmedim

 10. merhaba ben yaklaşık 2 yıldır evliyim ve eşimle 10 yıldır beraberiz .her şey çok güzeldi ancak evlendiğimizden beri eşim çok ilgisiz sürekli elinde telefon benle vakit geçirmekten hoşlanmıyor.üzerine gittiğimde neden mutsuz olduğunu sorduğumda mutlu olmadığını benim çok iyi biri olduğumu ancak sevgisinin bittiğini kendisinin beni terk edemeyeğini bu yüzden benim terk etmem gerektiğini söylüyor.Sonra ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi devam ediyor.sizce ne yapmalıyım.

 11. Yusuf hocam merhaba

  5 yıllık evlilik hayatımızın hep maddi manevi zorluklarla geçti ben ailemi arkamda bırakıp sırf onunla evlenebilmek adına şehir değiştirdim kendi ailemin bunda kusura var ama eşime karşı hep ben kusurlu hatalı eksik oldum o hep bende aklındaki insan profilini oluşturmaya çalıştı ve son zamanlarda en ufak şeylerde bile beni suçlu görüp günlerce yüzüme bakmıyor.
  tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

 12. Mrb 3 yıllık ewliyim 2 yaşında da bi oqlum war . Eşim ailesine çok duskun .. oqlum olduktan sonra eşim çok deqisti sayqi yok sewqi yok benim ona karşı quwenim yok yalan soyluyo herseyini benden qizliyo ayrıca ailesi özellikle annesi de çok yalan soyluyo bi çok kere yakaladim yalanlarini artık eşimin ailesinden ve eşim olmak üzere quwenim kalmadı .. gorumcem bi kaç ay önce eşinden boşanmak için qeldi qelmez olaydı bizim de huzurumuzu bozdu surekli eşimle bu yüzden de tartisiyoruz kendileri tartışıyorlar sonra yine barışıp konuşuyorlar olan ise bana oluyo benim hiç bi suçum yok ken benimle konuşmuyorlar 3 aydr iyice zitlastim kaynanama qorumcemle .. altlı ustlu oturuyoruz . Ben artık başka ewe çıkmak istiyorum onların yüzünü bile qormek istemiyorum ayrıca ewim de de huzur bırakmadılar zaten ama eşim yanaşmıyor daha doğrusu bana tamm diyo babasının yanında yok diyo ölene kadar burda oturacakmisim yada boşanıp qidecekmisim zaten Kaynatam da başka bi ewe çıkarsanız bende desteqimi cekerim qecinemezsiniz dedi .. şimdi siz söyleyin ne yapmm lazm ben burda oturmak istemiyorum ayrıca esimden yaptiqi taşırlar yüzünden de soqudum iyice ama bi cocuqum war o elimi kolumu baqliyo qerci oqlum babasını pek aramiyo çünkü canı isterse sewqi qosteriyo oqluma oqlumda bu yüzden soquk babasına karşı … daha anlatmadiqim bi sürü şeyler …. bana qore bu ewliliqin sonu yok qibi ama yanlış bi karar wermek istemiyorum .. bana yardım eder misiniz

 13. Slm yusuf bey benim 16 yillik evliliğim var ve ben bi hata yaptim benim için büyük bir hata olmasa da eşim için büyük bir hata işlediğimi düşünüyor onun güvenini,sevgisini ve kendisini kazanmak için ne yapmalıyım.Evliligimizi kurtarmak için lütfen beni en kısa zamanda aydinlatirsaniz sevinirim

 14. merhaba…ben 6 yıllık evliyim;4 yaşında bir çocuğum var;eşimle ikimiz de çalışıyoruz;bazı sıkıntıları bir türlü aşamıyoruz;anneme takmış durumda;vay çocuğum büyürken hiç emek vermedi;ev taşırken yardıma gelmedi;sana diğer çocuklarından daha az değer veriyor;baban yıllarca evhanımı olan annene bakmış ama o çoğuzaman yılda 6 kez memleketine gidiyor gibi takıntılar;annem onun hakkında benim sülaleme kötü reklam yapıyormuş;dedikodumu yapıyormuş gibi söylemlerle devamlı kavga ediyor benimle;bazen aşağılayıcı konuşmalar yapıyor; ben de artık karşılık veriyorum aynen çocuğum da bunlardan kötü etkileniyor;ne yapmalıyım;nolur yardımcı olur musunuz?

 15. Merhabalar.Yusuf bey ben 11 yıllık evliyim.Eşimi gece bir bayanla msj laşırken yakaladım ama inkar etti ve beni bir şekilde kandırdı yalanlarıyla ve bu olaydan 1 ay sonra yine yakaladım ve bu sefer inkar edemedi.Bir bucuk ay oldu ama evde tartışmalarımız hiç birmiyor devamlı kavga ediyoruz ve artık boşanslım bu böyle olmıcak dedim.Halen konuştuğunu düşünüyorum çünkü bana yalan söylediğini düşünüyorum beni sevdiğini söylüyor ama hiç ilgisi yok bana cabası yok birseyleri düzeltmek için uğraşmıyor.Sadece konuyu kapat bir daha açma diyor.Piskolojim bozuk kendimi toparlayayım sana ilgimi öyle göstericem diyor.Ne yapıcağımı şaşırdım insnamıyorum o kızı sevdiği için bana ilgisini göstermediğini düşünüyorum.Bana yardımcı olurmusunuz ne olur.

  • merhaba. sizce sorun nedir? “size ilgi göstermemesi” mi, “başkasına ilgi göstermesi” mi? veya siz hangisine odaklanıyorsunuz? ve hangisine odaklanmalısınız?

 16. merhaba 5 yillik evliyim ve 1 cocugum var
  ancak 1yil once cocukluk askima rastladim ve o da esinden ayrilmisti biz 1 yildir benim evli oldugum bilindigi halde iliski yasamaya basladik ve bundan kirtulamiyoruz birbirimize cok alistik ve baglandik esimi birakip ona gitmem de imkansiz ayrilik karari aliyoruz ama basaramiyoruz birbirimizi unutmamiz lazim bunu nasil saglayabiliriz

 17. Mrblar 6 yıllık evliyim dün akşam ablam aradi sana bisey dicem dedim şöyle esim İsmail İsmail bana nasılsınız iyi misiniz gibi hal hatır soruları atio evdekiler esim kaynanam yanlış anlar bidaha atmasin dio bende esime dedim ve tartıştık esim bu msjd a ne var hal hatırda dio ne yapmalıyım yardım lütfen

 18. Cvp lütfen ablam ne demek istio böyle yaparak sonra da sadece hal hatır ama eniştem kıskanç diye dedim dio esim de ablan nasıl dusunur böyle dio ne dusuncem bilemedim

 19. Merhaba ben dört yıllık evliyim bir yaşında oğlumuz var eşimle bu dört yıllık süreçte bir çok defa tartışmamız oldu bu tartışmalar neredeyse her defasında benim çabalarımla bi şekilde olumlu bir sonuca bağladık fakat bundan iki ay önce eşimle annemin yanında bir tartışma yaşadık ve bu en büyüğüydü eşimin ailesinden birini çağırıp onu götürmesini istedim Gitti de sonra araya büyükler girerek bir hafta sonra barıştık ama o günün yarası eşimde hiç kapanmıyor o günki kavgamız yüzünden sürekli tartışma çıkarıyor ve ayrılmak istediğini söylüyor bi şartla ayrılmayacağını belirtiyor oda benim kendi ailemle görüşmemem şartıyla buda benim kabullenebikeceğim birşey değil bu konuda bana ne önerirsiniz yusuf bey.

 20. Merhaba, Ben 21 aydir evliyim. Esimle iki yill gorusmemizin ardindan evlenme karari adik. Evlenmeden once hic sorun yasamadik, ama evlenmemizin hemen ardindan sorunlar basladi. Beni esi olarak gormuyor, sanki ben onun esi degil rakibiyim, benimle savas halinde. Surekli kedini ispat etmeye calisiyot. Gic konusamiyoruz. Evde oldugu zamanlar sadece kanepeye uzanip tv haber izliyor. Sadece haberler,yorumlar, haberler ve yorumlar….. Cok yoruldum. Ben onun icin butun hayatimdan vazgectim. Yasadigim yerde ayrildim, isimden ayrildim, dutun hayatimi degistirdim. Yanimdayken bile varligini hissedemiyorum, cok yanliz kaldim ama onun umurunda degil. Derdimi soyledim,sadece dinledi hic yorum yapmadi. Bu arada ben esimin ucuncu esiyim. Esim ellidokuz beb kirkdokuz yasindayim. Ne yapacagimi sasirdim, ayriligin esigine geldik. Ne yapmaliyim bilemedim. Ne onerirsiniz hocam? Saygilar.

 21. merhabalar yusuf bey ben 16 yıllık evliyım evlendiğim yıldan beri sürekli kavga yapıyoruz eşim çok sakin bir insan ben herşeyi sorun yapıyorum ve kendime hakim olamıyorum sürekli bağırıyorum artık eşimde benim gibi olmaya başladı oda artık zaman zaman bağırmaya başladı ne yapmam lazım aynı zamanda panik atak hastasıyım ve 4 yıldır ilaç kullanmayı bıraktım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 22. Merhaba.. ben evli değilim bi evlilik danışmanı olarak size şunu danışmak istiyorum ben 22 yaşındayım erkek arkadasım da 23 yasında evlenmiş boşanmış ve bir oğlu var .. onunla bir evlilik yapmam ne kadar doğru olur cocukla ilgili problemlerim olursa evliliğimde bu konu yüzünden sorunlarım olursa diye kafamda bir sürü soru işareti var beni bu konuda aydınlatabilir misiniz acaba ?

 23. Merhaba Yusuf bey.
  Hayatimin en cikmaza girmis dilimindeyim.Esimle 1 bucuk sene oce iliskimiz basladi.Son 6 aydirda evliyiz.Evliligimizin basladigi andan itibaren hersey kotuye gitti.Esimi manevi anlamda doyuramadim.Dusuncesizliklerim birbiri ardina geldi.Esim benim icin ailesinden uzakta baska sehirde yasamayi goze aldi.Burda kimsesi yok ve genelde yalniz kaliyor.Ben calistigim icin cok zaman geciremiyoruz.Gecirdigimiz zamanlarda ise benim yuzumden kalitesiz ve monoton geciyor.Esim bu durumdan cok mutsuz.Isin kotu tarafi bircok kez bu konuda benimle tartisip beklentilerini anlatmis olsada ben her seferinde onun istediklerinin tam tersini yapiyorum.Nasil oldugunu ne oldugunu anlamiyorum.Onu mutlu etmek istesemde surekli elime yuzume bulastiriyorum.Nihayetinde dogum gununde cok basit bir seyi akil edip yapamadigim icin agar bir kavga ettik ve ailesinin yanina gitti.Ayrilmak istedigini soyledi.Ona psikolojik siddet uyguladigimi soyluyor.Bunlarin olmasinin sebebini onu sevmedigimden kaynaklandigini dusunuyor.Eger seviyor olsaydim,benim ona gercekten ilgili alakali dusunceli olacagimi ve bunun bana bir yuk gibi gelmeyecegini soyluyor.İsin trajik tarafi,onu seviyor olmam ve bunu hic bir sekilde gosteremiyor olmam.Bugunku telefon gorusmemizde benden esyalarini istedi.Kesin olarak bittigini soyluyor.Ve ben su anda ne yapacagimi bilmiyorum.Bana inancini ve sevgisini guvenini kaybetmis bir insana kendimi nasil inandirabilirim.Ne yapmayalim?Bir cikar yol bulamiyorum.Umarim bana cevap verirsiniz.Simdiden tesekkur ediyorum..

 24. İyi günler biz eşimle 4 yıl sevgili olarak ve çok büyük zorluklarla babam baya karşı çıktı sonra ikna ettik öyle evlendik. evlendikten 3 ay sonra eşimin beni nişanlı iken aldattığını öğrendim. Ve şuan 8 aydır evliyiz aynı zamanda eşimle herhangi bir ilişki yaşamadık. Şuan 1aydır beyninde ne olduğu belirlenemeyen bir madde oldugunu öğrendik ve görmede sıkıntı yaşıyor. Ve eşimin hastalığı annesinin herşeyimize karışmasına sebep oldu herşeyimize ama herşeyimize karışır olmuş ve şuan o kadar çıkmazdayım ki ne yapacağımı bilemiyorum psikolojisim alak bullak. Bana yardım edin

 25. Merhaba yusuf bey ben 5 senelik evliyim eşimle cinsel konuda ilk zamanlarda problemimiz yoktu gittikçe ayda 3_ 4 defaya düştü son 1 aydır iş bahane ediyor yorgunum diyor Ara ara işini bahane eder çok yoruluyorum der karşıma aldım konuştum gülüyor saçmalama bn seni aldatmam diyor sizce ne yapmalıyım ???

 26. Eşim beni aldatriyor beni çok üzüyor ilgilenmiyor hep aklı fikri başkası da ama yanıma geldi de bs yok mush gibi yapıyor beni sevmiyor ne yapmaliyom

 27. İyi günler
  4 buçuk yıldır evliyim. Esımle teyze çocuklariyiz.Eşim memur ben yeni mezun oldum.Bir sorum olacak. Bir hafta önce dedem vefat etti ve cenazesini memlekete götürmeye karar verildi. 15 temmuz darbe olaylarından dolayı surekli bir ihraç listesi yayınlanmakta dedemin vefat ettigi günde eşim yeni bir liste daha oldugunu ögrenmiş. Dedemi cenazesi köyde defnedilecegi ve cenazesini goremedigım icin köye gitmek icin eşimi arayıp izin istedim. Koye cenazeye gitsem liste olayı var ya senin için sorun olur mu dedim eşim de git sorun olmaz liste olayı da haftaya kalmis dedi konusmayı bitirdik. Baktim eşim geri arıyo telefonu açtığimda da bana köye gitme işini unut başımızda olay var.konuyu uzatma çocukluk yapma dedi. Konuşmayı bitirdik. Ben eşimi kayınpederimin vazgecirdigini anladim kayınpederim köydeki cenazeye kendi gittigı icin eşime gelinin gitmesine gerek olmadıginı söylemiş olabilecegini düşündüm. Daha sonra kayınvalidem eşimi razı etmesiyle köydeki cenazeye gidebildim. Eşimin kayınpederim yollamayinca kararindan vazgecmesi kayinvalidemin de ikna etmesiyle tekrar göndermesi benim sözümün bi anlamının olmaması zoruma gitti degersiz hisettim kendimi. Ve sonrasinsa olan bazı nedenlerden dolayı kırıldıgim icin küstüm. Ne zaman tartışsak eşimin beni anlamadigını düşunüyorum ya da hissediyorum ve küsüyorum ve eşim her seferinde bi sorunumuz olmadıgini benim yasanan seyleri abarttigimi düsunuyor.Eşime biz ne yapıyosak birlikte yapalım.birlikte karar verelim. Büyüklerimizi bu kadar karıştırmayalım diyorum. Sorum şu büyükleri karıstirmayalım dediğim ve küstüğüm için ben haksız miyim gercekten bazı şeyleri abartıyor muyum yoksa eşim mi hatalı ? Böyle şeylerde kendimi degersiz hissetmekte ve eşimiñ bana destek olmadıgını düşünmekte haklı mıyım?

 28. 4yillik evliyim ama eşim ile karakterlerimiz çok farklı bir türlü anlaşamıyoruz ve ben bir bayan olarak çok yalnizim hiç bir şekilde eşimin ilgisi ve desteğini göremiyorum ve artık yapamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 29. Merhaba 3 senelik evliyim 10 aylık bi kızım var çocuk dogana kadar herşey çok güzeldi çocuktan sonra aile problemlerinden dolayı çok kavga ettik ve şuan birbirimize katlanamıyorz en ufak kavga büyüyor çok küfür hakaret herşeyi kırıp döküyor dayanamıyorum artık .evlilik terapistine gidelim diyorum istemiyor ne yapmam lazım acaba

 30. Merhaba şuan yardımınıza çok ihtiyacım var ne yapmam nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum, kimseye anlatacak cesaretim de yok, eşimle 8 yıllık evliyiz. 1 tane 3 yaşında çocuğum var ve ayrıca 5 aylık hamileyim. Uzun zamandır eşimin telefonuyla birşeyler karıştırdığı konusunda şüplerim vardı ama konduramadım yine de. hafta sonu eniştem ile birşeyler içeceğini söyleyip evden birlikte çıktılar ve sabah saat 6 ‘da eve geldi, sabah telefonu çaldı iş için arayan birisiydi ve sabaha karşı 5 sıralarında telefonda ismi sedatt diye kayıtlı biriyle konuşmuş onu farkettim tesadüfen tam bakacakken gördü ve sinirlendi biranda niye ikide bir kurcalıyorsun şüphen mi var güvenmiyor musun diye? bende bir şey diyemedim o gün böyle geçti ama benim içimi kemirdiği için bugün konuşma kayıtlarını dinledim ve sedat isimli kişinin bayan olduğunu ve ona gülüm diye hitap ettiğini buluşalım dediğini duydum. Şimdi ne yapmam nasıl davranmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Evliliğimizle ilgili hiç bir sıkıntımız yoktu yada ben öyle sanıyormuşum. Hiçbir zaman isteklerini geri çevirmedim, hiçbir zaman “ben”demedim hep o ne düşünür dedim. Hep kendimden ödün verdiğim için mi böyle oldu?

  • merhaba. “hep kendinizden ödün verdiğiniz için böyle oldu” demek bana çok gerçekçi gelmiyor. çünkü eşimizin sadakatsizliğini sadece bizim yaptıklarımız üzerinden değerlendirmememiz gerekir. bizim tutumlarımızdan bağımsız onun bir kişiliği, dürtü kontrol düzeyi vb. var. bununla birlikte, bizim de her tutumumuz ilişkiyi etkiler.
   özetle, eşinizin neden böyle bir eylemde bulunduğunu bilme şansım yok. yaşadıklarınızı analiz etmek için psikoterapi desteği almanızı tavsiye ederim.

 31. merhaba 24 yaşındayım 9 sene sevgili olduktan sonra 9 ay önce evlendik. evlenmeden önce mezhep sıkıntısı ve şiddetli madde sıkıntılar yaşadık evlendiğimden beri eşim benim ailemle görüşmem rahatsız oluyor 3 gün önce annenle görüştün bugün ablana ne gerek var gibi sürekli kavga halinde aileme gittiğimde küfürler hakaretler evlendiğinden beri sinirlerine hakim olamayıp dayak bittiğini hissediyorum annenin kıymetlisi iken bı evde baskı içinde yaşıyorum en büyük problem yapıyor ve bi dak sonra özür dilerim seni kaybedemem beni affet istemeden yaptım diyor onu çok seviyorum ama çıkış bulamadım. yardım edin evlilik terapist ücretleri bizi aştığı için gidemedik ama biz bu evliliği çok zor kurduk 9 ayda kaybediyoruz

 32. Merhabalar ben 1 aylık evliyim ama 5 senelik evliymişim gibi his var içimde ve bu histe beni evlilikten tamamen soğutuyor. ailevi sorunlar maddi sorunlar üst üste gelince eşime ve evliliğimize zaman ayıramıyorum kendimi veremiyorum bü sebeple eşimle kavga ettik. bu durumu düzeltebilmem için değerli bilgilerinizi yardımlarınızı rica ediyorum. kendimi tekrar eski bir ay önceki heyecan dolu mutlu halime dönmek istiyorum. ne yapmalıyım…

 33. Merhaba ben 3 yıllık evliyim eşimle çok mutluyum her istegimi yapar filan ama bi konuda hç anlaşamıyoruz onun kz kardesleri yüzünden hep tartsiyoruz beni baya kırıyor ve onlarin konusu oldugunda cok sinirleniyor sanki onlara kötü birsy duymuşum gibi algiliyo beni hç dinlemiyo

 34. Merhaba bir yıllık evliyim. Eşimle severek evlendim. Eşim haftada bir alkol alan bir insan evlenmeden önce alkolü bırakmasını istedim 4 ay bıraktı nişanlıyken beraber yazlığımıza gittik orada tatil diyerek alkol aldı ve önünde durulamaz hale geldi. İşlerinin yolunda gitmemesiyle beraber temel ihtiyaçlarımızı gideremememiz onu alkole daha da itti. Bu süreçte birbirimize alışma sürecini yaşamak yerine devamlı tartıştık hep beni annemin evine göndermekle tehdit etti hatta taksiyi çağırdı kendi ailesi engel oldu. Derken 8. Ay da bir kopma yaşadık ve ben yazlığıma gittim orada boşanmak istediğimi düşündüm İstanbul’a döndüğümde oturduk konuştuk, sıkıntıların maddiyattan kaynaklandığını her şeyi düzelteceğini söyledi ona bir şans daha vermek istedim. Çünkü evliliğin ilk bir yılının sıkıntılı olduğunu okumuştum. Sonrasında iş hayatını yavaş yavaş düzene koyarken yine alt üst oldu ve annemlerin evine taşınmak zorunda kaldık. Bu onun çok zoruna gitti ama bir düzen oturtana kadar mecburduk. Geçenlerde şiddetli bir tartışma esnasında tabağı yumrukladı cam kavanoz salçayı mutfak dolabına fırlattı elleri kan içinde kaldı.. ben de doğal olarak bu tablo karşısında sinir krizi geçirdim o daha da üstüme geldi ben korkup kaçtım sözüm ona beni kendime getirmek için bana tokat attı. Sonrasında ipler koptu evden kovdum ve sinirle boşanmak istediğimi söyledim. Beni babamın evine bırakıp annesine gitti ve sonrasında eşyalarını istedi. Psikiyatriye gözüktüm ve bir süre uzak kalmamız gerektiğini söyledi. Onu seviyorum ve bana zarar verme amacı olmadığını çok iyi biliyorum ancak alkol konusunda bir türlü uzlaşamıyoruz. Terapi bizim için uygun olur mu ?

 35. Merhaba ben 2 senedir evliyim esimle ilgili kisisel bir sıkıntım yok cok iyim ancak ailesi hergun bizde evime karisiyolar kaynanamin abisi gelicek kizi gelecek kizim sizde kalcak diyolar arkamdan herseyi soyluyolar oluo olmayan esimi kendisine cekmeye calisiyo diger oguluylada ve geliniylede arasi kotu evime mudahale etmeye calisiyolar kaynatam gizli gizli evimin etrafinda dolaniyo komsularim soyluyo ayrica bizim esimle kotu olmamizi istiyolar bizim yuzumuze iyiler arkamizdan konusuyolar esimin ogullarinin esimle konusuyorum hep konusuyorum soyluyorum sanki yalan soyluyomusm gibi davraniyo kendini hakli cikariyo bide kapiyi carpiyo ne yapcam bilmiyorum yardmci olrmusunuz

 36. Merhaba;

  2 aylık evliyim ve cinsel olarak hala beraberlik olmadı.Şuan için terapi almam gerektiği konuusnda bir öneri aldım eşimden.Korkularımı bastıracak bir şey bulamıyorum ve artık bu evliliğin biteceği korkusu eklendi korkularıma.Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ?

  Teşekkürler

 37. Merhabalar ;
  Eşimle 5 yıllık evliyim iletişim problemimiz var ve birbirimize karşı anlık kırıcı olabiliyor sözlü ve fiziksel şiddet uyguluyoruz. Sorunlarımız büyüyor ve tekrar ediyor. Aile terapistine mi gitmeliyiz yoksa psikolog mu olmali ? Terapi ücretleri ne kadar? Acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!