Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Hayallerimin Peşinden Koşamıyorum

Hayallerimin Peşinden Koşamıyorum

Soru

Merhaba öncelikle.

17 yaşındayım İzmir’de lisede okuyorum. Problemimin adını koyamıyorum; ancak aklıma takılanları sıralayabilirim. Henüz erken bir yaş bunu söylemek için farkındayım ama hayallerimin peşinden koşamıyorum.

Hoşlandığım kızla 1 sene önce buluşmuştum ve bana pek sıcak davranmamıştı. O gün ilişkime noktayı koydum ve hala konuşamıyorum. Bu tarz şeyler bir çok arkadaşlığımı da sonlandırdı. Ve bir kez hata yaptığımda veya reddedildiğimde diğer şanslara da kapımı kapıyorum.

Son 1 yıl içinde çevremden uzaklaştım baya yalnızlaştım. İnsanlar agresif olduğumu söylüyorlar. Ailemle büyük problemlerim oldu son kız arkadaşıma buraya yazmayacağım ağır hakaretler ettiler 3 ay boyunca 10 metrekarelik odamda yalnız başıma yaşadım arada param oldukça dışarıda çorba içtim.

Ailem yalnızca okul ve sınav için beni destekliyor. Evde de yalnızlığım katlanarak büyüdü anlayacağınız. Sürekli yapamazsın temelli azarlar işitiyorum.

En son birine ne zaman içten bir şekilde sarıldığımı hatırlamıyorum, sadece sevgili anlamında düşünmeyin herhangi birine.

Sınavda veya herhangi bir şeyde hedefim kalmadı çünkü kendime olan saygımı kaybettim. İnsanların aniden benden uzaklaşmasındaki problemi anlayamıyorum ve anlamadıkça kusuru hep kendimde arıyorum.En ufak bir olumsuzlukta yıkılıyorum. Bunlar aklıma geldikçe odama çekilip ağlıyorum. Bu zamanlar daha da sıklaştı, kendimi frenlemiyorum rahatlamak için.

Çözüm yolu bulamadığım için intihar etmeyi çok sık düşünmeye başladım ancak beni seven bir insan dahi varsa bunun bencillik olacağının bilincindeyim. Ergenlik çağının da etkisi vardır belki ama bu ve saymak-hatırlamak istemediğim bunlar gibi sorunların altında eziliyorum. Yaşamdan hiç tat almıyorum. Gülerken bile “Allah nümunelik mutluluk gönderdi, acaba bugün ne olacak?” diye düşünüyorum.

Uzman yardımı alamam. Ailem bunları duymak istemez. Muhafazakar -biraz da yobaza kaçan- insanlar. Ne yapmalıyım?

Cevap

Öncelikle, içinde bulunduğun durumu bu kadar açık ifade edebildiğin için tebrik ederim. Çünkü, senin yaşındaki pek çok kişi kendini bu kadar açık bir şekilde ifade edemiyor.

Hayal kurmak, zaten onları gerçekleştirme sürecinin bir parçasıdır. Yaşamak istediğin hayat için bir taslak çizmektir hayal kurmak. Hayal kurmak, seni yarınlara taşıyacak en güzel araçlardan biridir.

Hayal kurmak ile hayale dalmak arasında çok önemli bir fark vardır. Hayal kurmak, içinde hedefleri ve stratejileri, planları barındırır. Hayale dalmak ise çoğunlukla, içinde bulunduğumuz durumdan bizi uzaklaştırma işlevi görür. Canımız sıkıldığında hayallere dalarız ve o sıkıntıdan uzaklaşırız. Oysa hayal kurmak, bize bir motivasyon sağlar. Hayal kurmak da, hayale dalmak da hayatımızda olabilir. Ancak, sürekli hayallere dalıp, bizi hayallerimize ulaştıracak adımları atmazsak, gerçek hayatta hiç yol kat edemeyiz.

İçinde bulunduğun yaş dönemi, arkadaşlık ilişkilerinin son derece önem arz ettiği bir dönemdir. Belli ki senin de ilişkiler konusunda bazı hassasiyetlerin var. İlişkilerle ilgili bazı noktaları sana hatırlatmamda fayda var:

İlişkiler asla tek taraflı değil, karşılıklıdır. Dolayısıyla, bir ilişkiyi sadece bizim istememiz yeterli değil. Bu da, hayal kırıklığı yaşama ihtimalimizi artırıyor. “Bir kızı sevdim ve o beni sevmedi.” ise hayal kırıklığı kapımızı çalıyor demektir. Hayatının geri kalan kısmını daha iyi geçirmek için, hayal kırıklığına tahammülünü geliştirmelisin.

Biz birini seviyoruz diye, o da bizi sevmek zorunda değil. Bunu belki ilerde daha iyi anlayacaksın. Çünkü seni beğenen ve seninle olmak isteyenler olacak ancak sen onlarla olmak istemeyeceksin. Belki şu anda bile durum senin için böyledir.

Bir ilişkiyi başlatamama ya da sürdürememenin tek sebebi biz değiliz. Karşı taraf da en az bizim kadar etkili bir faktördür ilişkide. Ancak, kendimizi eleştiren bir yanımız varsa, kötü bir ilişkideki tüm sorunu kendimizde ararız.
Kendimizi eleştirip durmak yerine, olan biteni anlamaya çalışmalıyız. İlişkilerindeki eksik yönleri tespit etmek için yapabileceğin bazı şeyler olabilir. Mesela;

– İlişkilerde iyi olan insanları gözleyebilirsin. Onların yaptığı ve senin yapmadığın, ya da onların yapmadığı ve senin yapmadığın neler var? Bunlara bakabilirsin.

– İlişkilerle ilgili kitaplar okuyabilirsin.

– Yakın hissettiğin arkadaşlarınla seni rahatsız eden konuları konuşabilirsin.

İlişkilerinde sorun yaşayanların yaptığı hatalardan biri, bütün arkadaşlık ihtimallerini sanki “tek ihtimalmiş” gibi algılamaktır. Yani, o kişiyle arkadaşlık kuramazsa ömür boyu arkadaşlık kuramayacakmış gibi gelir onlara. Bu da onlara mecburiyet hissi yaşatır. Oysa gerçekte hayat öyle değildir. Sürekli karşımıza yeni olanaklar çıkartır. Ancak biz eskiye takılıp kalırsak, önümüzdeki olanakları göremeyiz.

Harika ilişkileri hedefleme. Sıradan, doğal, ortalama ilişkileri hedefle. Deli gibi sevmek, tutku dolu olmak, kan kardeşliği gibi yaşantılar sürekli aranarak elde edilmezler. Zamanla, kendiliğinden oluşurlar.

İnsanlardan uzaklaşmak, sorunu çözmene yardım etmez. Yalnızlığını, çaresizliğini ve öfkeni artırır.

Yaşadığın sorunlarla başa çıkmak için intihar, çekici bir yöntem gibi gelebilir sana. Ama unutma intihar bir kaçıştır aslında. Hayata karşı “Ben oynamıyorum.” demektir. Oysa kalıp, oyunun tadını çıkarmalıyız.

Yaşadığımız zor duygular hayatı karanlık görmemize yol açabilir. Oysa Allah belki de gör(e)mediğimiz nice mutluluk ihtimalleri gönderir bize de biz fark edemeyiz. O yüzden, elimizde olmayanlara değil de elde edebileceklerimize odaklanırsak her şey daha kolay olabilir.

Düşüncelerini yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsin. Muhabbetle kal.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!