Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Mutlu Olmak İstiyorum

Mutlu Olmak İstiyorum

Soru:

Merhaba, 23 yaşındayım. Bugüne kadar çeşitli sorunlar yaşadım maddi manevi. Genel olarak hayatıma bakınca şu zaman gerçekten mutluydum diyebildiğim bir dönem yaşadım üniversitede. Sevgilimle üniversitede tanıştık ufak tefek sorunlar olsa da bir şekilde çözüyorduk ve evlenmeyi düşünüyoruz.

Üniversite bittikten sonra her şey zor gelmeye başladı bana. İstediğim bir bölümde okumadım ve farklı alanlarda iş aradım. Şu an istediğim işteyim ama mutsuzum. İlişkim, işim mutlu etmiyor. Aile hayatım her zaman problemlerle dolu zaten. Şimdi ise mutlu olabileceğim şeyler olmasına rağmen olamıyorum.

Sevgilimle evlenme planlarını düşünemiyorum, işimde ilerlemek umurumda değil. Zaten bütçem kısıtlı ama sonunu düşünmeden para harcıyorum.

Lise dönemlerimden içimde kalan yaşayamadığım şeyler var. Onları istiyorum. Farklı bir hayat, farklı biri olmak istiyorum.

Sevgilimi seviyorum ama benim gidişatımdan memnun olmayacağını biliyorum. Şu durumda ilişkimi tehlikeye atamıyorum, isteklerimi de bastırdıkça öyle mutsuz oluyorum ki ölsem daha iyi diye düşünüyorum.

Böyle bir ikilemdeyim. Terazide ikiside eşit ve ne yapacağımı bilemiyorum. Böyle mutsuzken ilişkim de iyi gitmiyor, işimde de aksamalar yaşıyorum. Yine de seçim yapamıyorum, sonuçlarından ve pişman olmaktan korkuyorum.

Şu dönemde çok çabuk sinirleniyorum, her şeyden nefret ettiğimi hissediyorum bazen, kendime zarar vermeye çalışıyorum, bir günü yaşayıp yaşamamak umurumda olmuyor ve sık sık alkol almaya başladım. Sadece sarhoşluk hissi iyi geliyor.

Cevap:

Merhaba.

Öncelikle mutluluk kavramı üzerinde kısaca durmaya çalışalım isterseniz.

Mutluluk, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde şöyle tanımlanıyor: Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik. Bu tanım üzerinden gidersek aslında mutlu olmak çok zorlayıcı bir hedef gibi geliyor bana. Sonuçta, bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak nasıl ulaşabiliriz ki? Hayatında bütün özlemlerine eksiksiz ve sürekli olarak ulaşabilen kaç kişi tanıyoruz ki hayatımızda? O zaman mutlu olma beklentisinden vaz geçmenizi mi öneriyorum size? Net bir şekilde hayır.

Mutlu olmak için “olması gerekenler” listesi bulunmadığını hatırlatmak isterim size. Yani “Bir insanın evi, arabası,eşi, çocuğu, köpeği vb. varsa mutlu olmalıdır.” gibi bir algının gerçeği yansıtmadığını söylüyorum. Bunu daha iyi anlamak için, pek çok insanın mutluluk listesini dolduracak şeylere sahip başkalarının mutlu olamadığını fark etmemiz yeterlidir.

Durumunuzu, “mutlu değilim” algısı dışında başka bir çerçeveden tanımlama çabasının işinize yarayacağını düşünüyorum. Mesela, Kendinize mutlu olup olmadığınız üzerinden bakmak yerine, “Eksikliğini hissettiğim ihtiyaçlarım neler ve bunları nasıl giderebilirim?” sorusuna ne dersiniz. Bu soru, herkesin doğal insani ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçları giderdiğimizde iyi hissedeceğimizi ima eder.

Eksikliğini hissettiğimiz şeyi tanımlamak ciddi bir psikolojik çaba, içe bakış gerektirir. Bunun için çokça okuma, kendinize odaklanma ve düşünmeniz gerekir. Bir başlangıç olarak temel ihtiyaçlarımız linkine tıklayabilirsiniz.

Şayet, temel insani ihtiyaçlarımızı sağlıklı yollardan gideremiyorsak, kendimizi kötü hissederiz. Ve iyi hissedebilmek için, gerçek ihtiyaçlarımızdan bizi uzaklaştıracak ve uzun vadede bize zarar verecek yollar seçebiliriz. Alkol, sigara, çok çalışmak, rastgele cinsel ilişki yaşamak, durmaksızın eğlenmek, ilişkiden kaçınmak ve intihar etmek gibi. Bu yüzden, asıl ihtiyaçlarımızı tespit edip onları sağlıklı yollarla gidermenin mutlu olmak beklentisinden ve çabasından daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Son olarak okumanızda fayda olduğunu düşündüğüm birkaç kitabı size önerebilirim:

Mutsuz Olmak

Mutluluk Varsayımı

İyi Hissetmek

Hayatı Yeniden Keşfedin

Yazı ile ilgili görüşlerinizi yazının yorum kısmında benimle paylaşırsanız sevinirim. Muhabbetle.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!