Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / İstanbul’da Uzman Psikolog Desteği

İstanbul’da Uzman Psikolog Desteği

Bireysel ve çift sorunlarınız için İstanbul’da uzman psikolog arayışındaysanız, ön görüşme yapmak ve randevu almak için 0505 495 4727 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Psikolog kelimesi, pek çok insan için, psikolojik yardım uzmanlığının simgesi olarak algılanmaktadır. Ben bu yazımda, “psikolog”, “psikolog istanbul”, “istanbul psikolog” gibi anahtar kelimelerle internette arama yapan kullanıcılar için birkaç noktaya dikkat çekmeye çalışacağım.

Psikolog Nedir / Kimdir?

“Psikolog arıyorum” diyerek google üzerinden arama yapan bir internet kullanıcısını zihnimizde canlandıralım. Bu kişi acaba tam olarak ne arıyordur? Mesela, şirketinin insan kaynaklarında çalıştırmak üzere bir uzman mı arıyordur? Yoksa çalışanlarının performansını artıracak bir kişiye mi ihtiyaç duyuyordur. Belki de bu internet kullanıcısının tek derdi, sporcularının daha üstün bir başarı elde etmesinde kendilerine destek olacak birisine ulaşmaktır. Ya da internet kullanıcımız, yaşadığı depresyon için bir psikolojik destek uzmanı mı aramaktadır. Bu örnekleri neden mi veriyorum? Şunun için: Çünkü psikolog, bu aramaların hepsine karşılık verebilir. Peki her psikolog bu aramaların hepsine karşılık verebilir mi? Tabii ki hayır!

Psikolog, esasen bir temel bilim olan psikoloji alanında (üniversitelerin psikoloji bölümlerinde) öğrenim gören ve bu öğrenim sonucunda da psikolog ünvanını alan kişidir. Aslına bakılırsa bu ünvan meselesi de tartışmadan azade değildir. Çünkü bazı üniversitelerin lisans diplomalarında ünvan kullanılırken bazılarınınkinde kullanılmamaktadır. Ama bu ayrı bir konu olduğu için üzerinde durmayalım müsadenizle.

Lisans öğrenimini bitiren bir psikolog temel bir yetkinliğe sahip olabilir. Ancak sonrası için, yani endüstri psikolojisi, spor psikolojisi, danışmanlık psikoloji, klinik psikoloji, sağlık psikolojisi gibi psikolojinin alt alanlarında çalışabilmesi için belirli bir yeterliliğe daha ihtiyacı vardır psikoloğumuzun. Ancak bu yeterliliğe sahip olursa (ilgili eğitimleri alırsa), söz konusu hizmetleri sunabilir doğal olarak.

Benim görebildiğim kadarıyla psikolojik yardım arayan pek çok kişi, psikolog kelimesiyle arama yapmaktadır. Çünkü bu kişilerin zihninde psikolog, psikolojik yardım hizmeti sunan profesyonel kişiyi temsil etmektedir. Oysa gerçek tam olarak öyle değil. Evet psikolog da psikolojik yardım hizmeti sunabilir. Ancak psikolojik yardım hizmeti sunan tek uzman psikolog değildir. Psikolog dışında psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman gibi başka profesyoneller de söz konusu psikolojik yardım hizmetini sunabilir. Burada önemli olan, sizin neye ihtiyaç duyduğunuz ve muhatap olduğunuz psikoloğun (ya da diğer uzmanın) hangi yeterliliğe sahip olduğudur.

İstanbul’da Psikolog Arayanlara Öneriler

Yukarıda ifade etmeye çalıştıklarımı şu şekilde özetleyebilirim:

 • Her psikolog, ihtiyacınız olan psikolojik desteği size sunamayabilir. Mesela, depresyon konusunda eğitim almayan birisi size depresyon için psikoterapi desteği, çift terapisi konusunda yetkinliği olmayan birisi de size çift terapisi sunamaz. Bu söylediklerim diğer uzmanlıklar için de geçerlidir. Çİft terapisi konusunda donanımlı olmayan psikiyatrist ya da psikolojik danışman da size bu konuda destek veremez.
 • Önemli olan, muhatap olduğunuz uzmanın lisans mezuniyetinden ziyade (tabii ki o da son derece önemlidir), sahip olduğu yeterlilik ve sertifikasyondur. Mesela bir sosyoloji mezunu da yeterli donanıma sahipse aile danışmanlığı hizmeti sunabiliyor.
 • Yardım alacağınız psikolog ya da diğer psikolojik yardım uzmanıyla ilgili araştırma yapmanızı öneririm. Hakkında yazılanlar ve onun yazdıkları sizin için ipucu olabilir.
 • Psikolog ya da diğer psikolojik yardım uzmanıyla bir ön görüşme yapmanızı öneririm. Bunun için ofis ortamında görüşmek pek mümkün olmasa da telefonla bir ön görüşme yapmayı talep edebilirsiniz. Bu görüşmede, sorununuzu ve beklentinizi açıkça dile getirin. Uzmanla ve psikolojik yardım süreciyle ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderin. Unutmayın ki hayatınızla ilgili çok önemli bir süreçtir psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık süreci.

Psikolog Ücretleri Meselesi

Psikolog ücretleri, hizmetin sunulduğu şehir ve semte göre değişiklik gösterebilmektedir. Yazının bu kısmında, İstanbul’da psikolojik destek almak isteyenlerin istifadesine sunmak için bazı bilgileri derlemeye çalışacağım.

 • Öncelikle ifade etmem gerekir ki, bölümün başlığında her ne kadar psikolog ücretleri ifadesini kullansam da, aslında kastettiğim psikolojik yardım uzmanıdır. Psikolog ünvanı, psikolojik yardım arayanlar açısından en genel ve bilindik ünvan olduğu için onu kullanmayı tercih ettim. Dolayısıyla, siz psikolog yerine, psikiyatrist, psikolojik danışman, psikoterapist gibi isimleri de koyabilirsiniz.
 • Psikolog ücretleri belirli bir standarda göre belirlenememektedir. Dolayısıyla pek çok faktör psikolog ücretlerinde belirleyici olmaktadır. Şehir ve semt de bu faktörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul’daki psikolog ücretlerini değerlendirirken bu bakışı açısını hesaba katmamız gerektiğini düşünüyorum.
 • Psikolog ücretleri ile ilgili önemli bir nokta da, nasıl bir yardım alacağınızdır. Söz gelimi, aile terapisi ile bireysel terapi için, ya da psikolojik testler için belirlenen psikolog ücretleri farklı olabilmektedir. Bu genel bir kural olmasa da bazı uzman ve kurumların belirlediği bir politikadır. Bu yüzden, psikolojik yardım almak için görüşme yaptığınızda, talebinizin tam olarak ne ile ilgili olduğunu ifade etmenizde fayda var.

Psikolog Ücretleri İstanbul’da 2016’da Nasıl?

Az sonra İstanbul’daki psikolog ücretlerine dair bazı örnekleri paylaşacağım; ama ondan önce sizi armut.com‘dan haberdar etmek istiyorum, şayet haberdar değilseniz tabi. Site, hizmet veren ile hizmete ihtiyacı olanları buluşturan bir sanal mekan. Siz de siteye girip talep ettiğiniz hizmetle ilgili İstanbul psikolog ücretlerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, tek tek arama zahmetinden kurtulup ihtiyacınız olan psikolojik yardım için ne kadar ödeyeceğinize dair alternatifleri görebilirsiniz. Kısa hatırlatmadan sonra şimdi bazı merkez ve uzmanlarla ilgili paylaşımlara geçebiliriz.

PADEM Psikolojik Danışma Merkezi

Merkez Bakırköy İncirli Caddesi‘nde hizmet vermektedir. Psikolog ücretleri KDV dahil 180 TL’dir. Bünyesinde psikoterapist, psikolog, psikolojik danışman, cinsel terapist barındırmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.padem.com.tr adresine tıklayabilirsiniz.

PAKUA Psikolojik Danışma Merkezi

Merkezin Beylikdüzü, Ataşehir ve Mecidiyeköy‘de olmak üzere 3 şubesi bulunmaktadır. Beylikdüzü şubesinde psikolog ücreti KDV hariç 200 TL”dir. Ayrıntılı bilgi için www.pakuapsikoloji.com adresine bakabilirsiniz.

YORUM Psikolojik Danışma Merkezi

Etiler, Akmerkez karşısında hizmet veren merkezin psikolog seans ücretleri 250 TL’dir. Ayrıntılı bilgi için www.yorumpsikoterapi.com adresine tıklayınız.

NOT 1: Bu liste gün geçtikçe uzamaya adaydır.

NOT 2: Bu listede adının ve bilgilerinin yer almasını isteyen uzman arkadaşlarım [email protected] üzerinden benimle iletişime geçebilirler.

İstanbul’da uzman psikolog desteği için 0505 495 4727‘den bize ulaşabilirsiniz.

Siz de psikolog arayışınız ve İstanbul’daki psikolog ücretleri ile ilgili bilgi, düşünce ve yorumlarınızı yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Muhabbetle.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

17 yorum

 1. Parasi olmayanlar psikolojik destekte alamayacak berkide canindan olucak ornek ben mesela şuanda delirmek uzereyim birinin okadar cok yardimina ihtiyacim varki anlatamam esimden ayrildim birsuru borcum var ve is bulamiyorum simdi size soruyorumben ne yapmaliyim

 2. Yatarak bir tedavi gormek istiyorum kendimi çok kötü hissediyorum bana nekadara mal olur

 3. Benim kafam çok karışık ve düşündükçe daha çok kafayı yiyorum ve Bi uzman desteğine ihtiyacım olduğunu düşünüyorum

 4. Handan Kocatepe

  Merhaba. Hangi üniversitelerin lisans bölümünde psikolog ünvanı veriliyor öğrenebilir miyim?

  • merhaba. hepsini bilmiyorum; ama orta doğu teknik üniversitesinin psikoloji diplomasında “psikolog” ifadesinin geçtiğini biliyorum.

 5. Teşekürler. Cok faydalı bir blog… kolaylıklar dilerim.

 6. Merhaba.panik atagim tekrarladi.hangi ilaci kullanmam gerek.tesekkurler

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. psikiyatik ilaçlar tavsiye ile kullanılmaz. ilaç desteği için bir psikiyatrist ile görüşmenizi tavsiye ederim. muhabbetle.

 7. Hocam iyi geceler benim derdim çok büyük ama gerçekten durum yok ewliyim ama olmayan bişey yaşıyorum birini çok sewiyorum kimseye acilamiyorum anltamiyorum olmayan birşey bazen kendimden igreniyorum ama hocam unutamıyorum oluyorum aglamaktan eriyip bitiyorum kendine bile acilamiyorum sewdigimi acildim birgun ama beni yanlış anladı nefretim sewgiye dönüştü her gun rüyamda onu görüyorum biliyorum yanlış bişey yapıyorum ama unutmayi çok istyorum beceremiyorum lütfen aydinlatin beni

 8. merhaba, uzun zamandr psikolog araştırıyorum ama hangi uzmanlık alanına gıtmem gerektiğini bilemedi. SORUN: Erkek arkadaşım geçmişime aşırı takıntılı kendisinin de geçmişi var fakat belli bir dönem 5 sene hayatında kımse olmamıs ıstememıs asırı derecede dusunme ve takıntı hastalıgı oldugunu kabul edıyor. suan ıse hep geçmişim eksık yasandı baskalarının dolu dolu gecti diye bu durumunu asırı derecede hergun dusunuyor sureklı benım anlattıklarıma takılıyor. parmaklarının orta kısmını yiyor ve kanatıyor.kendsının psıkolojısının bozuk oldugunu bılıyor ama hıc bır psıkolog bana yardım edemez dusuncesınde. yardımcı olabılır mısınız?

 9. merhabalar…aslında karar almakta zorlandıgım ıcın yazıyorum 3yıllık bı ılıskım war we saglıklı ılerlemıyo bıtmesını ıstıyorum bunun ıcın cabalıyorum partnerim saplantılı oldugu ıcın medenıyet cercewesı ıcerısınde bıtıremıyoruz sureklı zorlama yalwarma aglama seklınde tekrardan basa sarıyoruz!!!bu arada aynı ewı paylasıyoruz bırlıkte yasıyoruz yaklasık 2yıldır bana gore onemli sorun olan seyler ona anlamsız gelıyo ustunde durmuyo dınlemıyo bıle ılıskımızın en basından berı guwen bagı kuramadık hıc bısekılde net bı ınsan olmadı karsımda ne ıstedıgını bılen kararlı hep bı kıwırma halleri wardı tawırlarında duygularını saklama yalanlar ws.cok defa sans werdim cunku emek wermıstım ılıskıme emeklerıme werdım belkıde herdefasında o sansları hep degısıcegıni umut ettım oldugu gıbı kaba saba hallerınle sındıremıyorum onu welhasılkelam fazla uzatmıyım suan bulundugum ılıskı ıcersınde bastırılmıs ıncılmıs we koseye sıkısmıs mutsuz hıssedıyorum kendımı dısarıdan benı tanımayan bırı olarak objektıf bısekılde ne onerırsınız karar werıyorum ewı terkedıyorum baskıyla zorbayla duygu somurulerınle tekrar barısıyoruz kendı ıcımde sawasıyorum bu sefer kendıme kızıyorum kararlarımın arkasında durup hayatımdan nasıl cıkartıp kendıme huzur dolu bı sayfa acabılırım cewp werırsenız degerlı waktınızden ayırıp duacınız olurum mılyarlarca ınsan ıcınden ben sizi sectim size degdim belki bi isik olursunuz bana sewgıyle kalın…

 10. Hocam merhaba aksam da yazmıştım Size panik atagim var ve bunun psikolojik bir durum olduğunu düşünüyorum aşırı stresli bi insan oldugum için vücudumda değişik yaralar çıkmaya başladı doktora gittim ve psikiyatri gitmelisin diyor baş dönmelerim var vertigo olduguna eminim bunun sebebi de panik atak tan ileri gelen bişey mis yani her kapı yine psikolojiye çıkıyo benim ilaç tedavi olmam mi gerekiyo yoksa terapi mi almaliyim

 11. Merhaba..
  Su anda üniversitese öğrencisiyim ve geleceğimle ilgili bir kaygıya düştüüm.Asla düşünmeden edemiyorum yanımda birileri varsa veya geziyosam falan düşünmüyorum ama tek oldugumda veya atıyorum o an televizyon izliyorsam aklıma geliyor ve beni aşırı derecede rahatsız ediyor.Süekli düsünüyorum ve üstesinden gelemiyorum.KEndimi hep yetersiz görüyorum kendime olan özgüvenim gitti.Sürekli ağlama modundayım.Hiçbir şey yokken bile durduk yere modum düşüyor ve ağlayasım geliyor.Sanki herke her şeyi yapıyor da bn hep geride kalıyormuşum gibi hissediyorum.psikologa gitmeyi de isterim ama pek bütçem de yok ne yapacagımı bilmiyorum.Benim ne yapmam gerekşyor ve bu durumu tek basıma asabilme ihtimalim var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!