Bireysel ve çift sorunlarınız için İstanbul’da uzman psikolog arayışındaysanız, ön görüşme yapmak ve randevu almak için 0505 495 4727 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Psikolog kelimesi, pek çok insan için, psikolojik yardım uzmanlığının simgesi olarak algılanmaktadır. Ben bu yazımda, “psikolog”, “psikolog istanbul”, “istanbul psikolog” gibi anahtar kelimelerle internette arama yapan kullanıcılar için birkaç noktaya dikkat çekmeye çalışacağım.

Psikolog Nedir / Kimdir?

“Psikolog arıyorum” diyerek google üzerinden arama yapan bir internet kullanıcısını zihnimizde canlandıralım. Bu kişi acaba tam olarak ne arıyordur? Mesela, şirketinin insan kaynaklarında çalıştırmak üzere bir uzman mı arıyordur? Yoksa çalışanlarının performansını artıracak bir kişiye mi ihtiyaç duyuyordur. Belki de bu internet kullanıcısının tek derdi, sporcularının daha üstün bir başarı elde etmesinde kendilerine destek olacak birisine ulaşmaktır. Ya da internet kullanıcımız, yaşadığı depresyon için bir psikolojik destek uzmanı mı aramaktadır. Bu örnekleri neden mi veriyorum? Şunun için: Çünkü psikolog, bu aramaların hepsine karşılık verebilir. Peki her psikolog bu aramaların hepsine karşılık verebilir mi? Tabii ki hayır!

Psikolog, esasen bir temel bilim olan psikoloji alanında (üniversitelerin psikoloji bölümlerinde) öğrenim gören ve bu öğrenim sonucunda da psikolog ünvanını alan kişidir. Aslına bakılırsa bu ünvan meselesi de tartışmadan azade değildir. Çünkü bazı üniversitelerin lisans diplomalarında ünvan kullanılırken bazılarınınkinde kullanılmamaktadır. Ama bu ayrı bir konu olduğu için üzerinde durmayalım müsadenizle.

Lisans öğrenimini bitiren bir psikolog temel bir yetkinliğe sahip olabilir. Ancak sonrası için, yani endüstri psikolojisi, spor psikolojisi, danışmanlık psikoloji, klinik psikoloji, sağlık psikolojisi gibi psikolojinin alt alanlarında çalışabilmesi için belirli bir yeterliliğe daha ihtiyacı vardır psikoloğumuzun. Ancak bu yeterliliğe sahip olursa (ilgili eğitimleri alırsa), söz konusu hizmetleri sunabilir doğal olarak.

Benim görebildiğim kadarıyla psikolojik yardım arayan pek çok kişi, psikolog kelimesiyle arama yapmaktadır. Çünkü bu kişilerin zihninde psikolog, psikolojik yardım hizmeti sunan profesyonel kişiyi temsil etmektedir. Oysa gerçek tam olarak öyle değil. Evet psikolog da psikolojik yardım hizmeti sunabilir. Ancak psikolojik yardım hizmeti sunan tek uzman psikolog değildir. Psikolog dışında psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman gibi başka profesyoneller de söz konusu psikolojik yardım hizmetini sunabilir. Burada önemli olan, sizin neye ihtiyaç duyduğunuz ve muhatap olduğunuz psikoloğun (ya da diğer uzmanın) hangi yeterliliğe sahip olduğudur.

İstanbul’da Psikolog Arayanlara Öneriler

Yukarıda ifade etmeye çalıştıklarımı şu şekilde özetleyebilirim:

  • Her psikolog, ihtiyacınız olan psikolojik desteği size sunamayabilir. Mesela, depresyon konusunda eğitim almayan birisi size depresyon için psikoterapi desteği, çift terapisi konusunda yetkinliği olmayan birisi de size çift terapisi sunamaz. Bu söylediklerim diğer uzmanlıklar için de geçerlidir. Çİft terapisi konusunda donanımlı olmayan psikiyatrist ya da psikolojik danışman da size bu konuda destek veremez.
  • Önemli olan, muhatap olduğunuz uzmanın lisans mezuniyetinden ziyade (tabii ki o da son derece önemlidir), sahip olduğu yeterlilik ve sertifikasyondur. Mesela bir sosyoloji mezunu da yeterli donanıma sahipse aile danışmanlığı hizmeti sunabiliyor.
  • Yardım alacağınız psikolog ya da diğer psikolojik yardım uzmanıyla ilgili araştırma yapmanızı öneririm. Hakkında yazılanlar ve onun yazdıkları sizin için ipucu olabilir.
  • Psikolog ya da diğer psikolojik yardım uzmanıyla bir ön görüşme yapmanızı öneririm. Bunun için ofis ortamında görüşmek pek mümkün olmasa da telefonla bir ön görüşme yapmayı talep edebilirsiniz. Bu görüşmede, sorununuzu ve beklentinizi açıkça dile getirin. Uzmanla ve psikolojik yardım süreciyle ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderin. Unutmayın ki hayatınızla ilgili çok önemli bir süreçtir psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık süreci.

Psikolog Ücretleri Meselesi

Psikolog ücretleri, hizmetin sunulduğu şehir ve semte göre değişiklik gösterebilmektedir. Yazının bu kısmında, İstanbul’da psikolojik destek almak isteyenlerin istifadesine sunmak için bazı bilgileri derlemeye çalışacağım.

  • Öncelikle ifade etmem gerekir ki, bölümün başlığında her ne kadar psikolog ücretleri ifadesini kullansam da, aslında kastettiğim psikolojik yardım uzmanıdır. Psikolog ünvanı, psikolojik yardım arayanlar açısından en genel ve bilindik ünvan olduğu için onu kullanmayı tercih ettim. Dolayısıyla, siz psikolog yerine, psikiyatrist, psikolojik danışman, psikoterapist gibi isimleri de koyabilirsiniz.
  • Psikolog ücretleri belirli bir standarda göre belirlenememektedir. Dolayısıyla pek çok faktör psikolog ücretlerinde belirleyici olmaktadır. Şehir ve semt de bu faktörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul’daki psikolog ücretlerini değerlendirirken bu bakışı açısını hesaba katmamız gerektiğini düşünüyorum.
  • Psikolog ücretleri ile ilgili önemli bir nokta da, nasıl bir yardım alacağınızdır. Söz gelimi, aile terapisi ile bireysel terapi için, ya da psikolojik testler için belirlenen psikolog ücretleri farklı olabilmektedir. Bu genel bir kural olmasa da bazı uzman ve kurumların belirlediği bir politikadır. Bu yüzden, psikolojik yardım almak için görüşme yaptığınızda, talebinizin tam olarak ne ile ilgili olduğunu ifade etmenizde fayda var.

Psikolog Ücretleri İstanbul’da 2016’da Nasıl?

Az sonra İstanbul’daki psikolog ücretlerine dair bazı örnekleri paylaşacağım; ama ondan önce sizi armut.com‘dan haberdar etmek istiyorum, şayet haberdar değilseniz tabi. Site, hizmet veren ile hizmete ihtiyacı olanları buluşturan bir sanal mekan. Siz de siteye girip talep ettiğiniz hizmetle ilgili İstanbul psikolog ücretlerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, tek tek arama zahmetinden kurtulup ihtiyacınız olan psikolojik yardım için ne kadar ödeyeceğinize dair alternatifleri görebilirsiniz. Kısa hatırlatmadan sonra şimdi bazı merkez ve uzmanlarla ilgili paylaşımlara geçebiliriz.

PADEM Psikolojik Danışma Merkezi

Merkez Bakırköy İncirli Caddesi‘nde hizmet vermektedir. Psikolog ücretleri KDV dahil 180 TL’dir. Bünyesinde psikoterapist, psikolog, psikolojik danışman, cinsel terapist barındırmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.padem.com.tr adresine tıklayabilirsiniz.

PAKUA Psikolojik Danışma Merkezi

Merkezin Beylikdüzü, Ataşehir ve Mecidiyeköy‘de olmak üzere 3 şubesi bulunmaktadır. Beylikdüzü şubesinde psikolog ücreti KDV hariç 200 TL”dir. Ayrıntılı bilgi için www.pakuapsikoloji.com adresine bakabilirsiniz.

YORUM Psikolojik Danışma Merkezi

Etiler, Akmerkez karşısında hizmet veren merkezin psikolog seans ücretleri 250 TL’dir. Ayrıntılı bilgi için www.yorumpsikoterapi.com adresine tıklayınız.

NOT 1: Bu liste gün geçtikçe uzamaya adaydır.

NOT 2: Bu listede adının ve bilgilerinin yer almasını isteyen uzman arkadaşlarım [email protected] üzerinden benimle iletişime geçebilirler.

İstanbul’da uzman psikolog desteği için 0505 495 4727‘den bize ulaşabilirsiniz.

Siz de psikolog arayışınız ve İstanbul’daki psikolog ücretleri ile ilgili bilgi, düşünce ve yorumlarınızı yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Muhabbetle.