Salı , Ekim 16 2018
Ana Sayfa / Genel / Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

Psikoloji, TERAPİEVİ‘nde en çok kullanılacak kavramlardan birisidir. Dolayısıyla, psikoloji terimiyle ne anlatılmak istendiğini net olarak ifade etmem gerektiğini düşünüyorum.

Psikoloji

Psikoloji, günlük hayatta kullanımı günbegün artan bir kavramdır. En entelektüelinden tutun da okuma yazma bilmeyenine kadar hemen herkes, insani olandan bahsederken psikoloji kelimesinden destek alıyor artık. O kadar ki, doğru telaffuzunu bilmeyenler bile çokça kullanıyor psikoloji kelimesi. Mesela googleda ayda ortalama olarak, piskoloji kelimesi 590, pisikoloji kelimesi ise 320 kez aranmaktadır. Hal böyleyken, durumu netleştirmemizde fayda var.

Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlüğü‘nde psikolojiyi şöyle tanımlıyor:

1- Ruh bilimi, ruhiyat 2- Bir grubu, bir bireyi belirleyen hareket etme, düşünme, duygulanma biçimlerinin bütünü 3- Ruhsal 4- Herhangi bir edebiyat ürününde, kişilerin kişiliklerini belirleyen duyuş, düşünüş, davranış biçimi

Psikolojinin bilimsel tanımı ise, lisans öğrenimimizin ilk derslerinde şöyle öğretilmişti bize: Psikoloji, insan ve hayvan davranışları ile mental süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!