Çarşamba , Kasım 21 2018
Ana Sayfa / Genel / Terk Edilme Şeması Nedir?

Terk Edilme Şeması Nedir?

Terk edilme şemasına sahipseniz yakınlarınızı veya bağlanacağınız kişileri kaybetme beklentisiyle yaşarsınız. İlişkilerinizin eninde sonunda, şu ya da bu şekilde bitme tehlikesini yoğun olarak hissedersiniz.

Sevdiklerinizin sizi terk edeceklerine, hasta olup öleceklerine, başka birisi için sizi bırakacaklarına, önceden tahmin edilemez olumsuz davranışlar sergilediklerine, bir şekilde aniden ortadan kaybolacaklarına inanırsınız. Bu yüzden genel bir korku içinde yaşarsınız. Sevdiklerinizin yaşamınızdan çıkma tehlikesine ve ayrılık işaretlerine karşı aşırı tetikte olursunuz.

Gerçek ya da algılanan bir kayıp (ayrılık, terk edilme vb.) olduğunda, kronik anksiyete, üzüntü ve depresyon; bununla birlikte sizden ayrılanlara ya da ayrılacak olanlara karşı yoğun bir öfke hissedersiniz.Bu duygular yaşantınızın şiddetine göre dehşet, keder ve öfke olabilir. Bazen çok kısa süreli ayrılıklara bile tahammül etmekte zorlanabilirsiniz.

Şayet bir ilişkiniz varsa, eşiniz (sevgili, partner, eş, arkadaş vb)in ölmesi ya da bir şekilde ondan ayrılma ihtimali nedeni ile aşırı endişe duyabilirsiniz..

Sevdiklerinizin ayrılmasını engellemek için onlara yapışma, aşırı sahiplenici ve kontrolcü davranma, sizi terk edenleri suçlama, kıskançlık, rakip olarak gördüklerinizle rekabete girme gibi tutumlar sergileyebilirsiniz.

Eşinizin yaptığı en ufak hareketi (sizinle ilgilenmeme, sizi yalnız bırakma vb.) onun sizi terk etmek istediğine ilişkin işaret olarak algılar ve bu davranışlara aşırı tepki verebilirsiniz.

Eşinize yapışabilirsiniz. Tüm takıntınız eşinizi elinizde tutmak olabilir. Artık eşinizle olan ilişkiniz hayatınızın merkezine oturmuş durumdadır. Eşinizden birkaç gün bile ayrı kalmaya tahammül edemezsiniz. İnsanlar sizi takıntılı aşık olarak tanımlayabilirler.

Eşiniz sizi sevdiğini ve size bağlı kalacağını söylese bile buna bir türlü inanamazsınız. Eşinizin söyledikleri size gerçekçi gelmez; ancak bunun sebebini bir türlü ifade edemezsiniz. Kendinizi bir çıkmazın içinde hissedersiniz.

Bazen eşinizin size olan bağlılığını test edecek davranışlarda bulunabilirsiniz. Ancak bu davranışlar bir ilişkiyi olumsuz etkileyecek davranışlardır. Uzak durmanıza, sert davranmanıza, yok yere tartışmanıza rağmen sizin yanınızda kalıp kalmayacağına bakma gereği hissedersiniz.

Eşinize karşı yoğun öfke hissedebilir ve saldırganca tutumlar sergileyebilirsiniz. Çünkü onun sizi eninde sonunda, şu ya da bu sebeple terk edeceğine inanırsınız. Bu yüzden de eşinizi cezalandırma isteği duyarsınız.

Terk edilme şemasına sahipseniz doğru insanlarla bile yakın ilişkiden kaçınabilirsiniz; çünkü, ya onu kaybetmekten ya da ona çok yakınlaşıp incinmekten korkarsınız.

Bazen terk edilmiş olmanın acısını yaşamamak için siz ilişkinizi yok yere bitirebilirsiniz. Bazen de ilişki içinde kalmanıza rağmen kendinizi duygusal olarak geri çeker ilişkinizden doyum yaşayamazsınız.

Terk Edilme Şemanızın Kökeninde Neler Olabilir?

Terk edilme şemanızın kökeninde dengesiz, alkolik ve patlayıcı (ani tepki veren) anne babanız olabileceği gibi, erken yaşlarda ebeveyn kaybı gibi sizin güvenli bağlanma yaşantınızı kesintiye uğratan durumlar da olabilir.

 • Gençken anneniz/babanız(ya da sizi büyütenler) ölmüş ya da evi terk etmiş olabilir. Anne babanız sizden çok uzun süre ayrı kalmış ya da hastanede yatmış olabilir.
 • Bakıcılar ya da bir kurum tarafından, farklı anne figürleri görerek büyütülmüş, ya da genç yaşta yatılı okula gönderilmiş olabilirsiniz.
 • Belki de anneniz tutarsızdı. Sizinle ilgilenemeyecek kadar depresif, öfkeli ya da sarhoş oluyordu.
 • Anne babanız siz küçükken boşandı; ya da o kadar çok kavga ediyorlardı ki ayrılacaklarından korkuyordunuz.
 • Bir ebeveyninizin ilgisini belirgin şekilde kaybettiniz. Örneğin, bir kardeşiniz doğdu ya da ebeveyniniz yeniden evlendi.
 • Aileniz size karşı fazla koruyucuydu. Bir çocuk olarak hayatın zorlukları ile mücadele etme fırsatınız olmadı.

Özel Dikkat ! Terk Edilme Şemasında Şema Kimyası

Şema Kimyası kavramı, ikili ilişkilerinizde şemanıza uygun olan kişilerin size çekici gelmesini ifade eder.

Ayrılma ve terk edilme korkulan durumlar olmasına karşın, bu şemaya sahipseniz tutarlı/bağlı olmayan insanlara karşı bir yakınlık hissedebilirsiniz. Yani sizi terk etme veya terk edilmiş hissettirme ihtimali bulunan kişiler size daha çekici gelir. Terk edilme şemasına sahipseniz eşiniz şu özelliklere sahip olabilir:

 • Evli ya da başka bir ilişkisi olduğu için size uzun vadede bir söz veremiyor.
 • Birlikte zaman geçirmeniz için yanınızda değil (çok seyahat ediyor, uzakta yaşıyor, ya da işkolik)
 • Duygusal olarak dengesiz (alkol/hap kullanıyor, depresif, düzenli bir işi olamıyor) ve duygusal olarak tutarlı şekilde yanınızda olamıyor.
 • Bir Peter Pan; yerleşik bir hayat istemeyen, birçok sevgilisi olma özgürlüğünü isteyen biri.
 • Size karşı duygularından emin değil. Sizi istediğini söylemesine karşın duygusal olarak geri duruyor. Bir an sizinle yoğun bir sevgi yaşarken, başka bir durumda yokmuşsunuz gibi davranabiliyor.

Terk Edilme Şemasında Terapi Amaçları

Terapideki temel amaçlardan biri, ilişkilerinizin istikrarı ile ilgili daha gerçekçi bir bakış açısı kazanmanızdır. Başarılı bir terapi sürecinden sonra, hayatınızın önemli bir kısmını değer verdiğiniz kişinin sizden kopacağı endişesi ile geçirmezsiniz. Endişe hissetseniz bile, bu duyguyla daha işlevsel şekilde başa çıkmayı öğrenirsiniz.

Yakın ilişkiler size eskisi kadar korkutucu gelmez. İlişki yaşamak için daha çok risk almaya ve duygusal acılara göğüs germeye hazır olursunuz.
Şema Kimyası mantığını kavradığınız için, zaten sizi terk edebilecek kişilerden ziyade size daha bağlı olabilecek kişilerle ilişki kurmaya çalışırsınız. Çapkın, uzak, mesafeli insanlar size çekici gelseler bile, bunun bir şema yaşantısı olduğunu anlar ve ona uygun tepki verirsiniz.
İlişkilerinizde kendinizi daha güvenli hissettiğiniz için kıskançlıklarınız, karşı tarafı kontrol ve manipüle etme ihtiyacınız azalır. Siz artık takıntılı aşık olmaktan çıkıp doyum verici bir birliktelik yaşamaya başlayabilirsiniz.

Kendinizi ilişki yaşamak zorunda hissetmezsiniz. Yalnız kalmanın da insani ve normal bir durum olduğunu kavrarsınız. Yalnız kaldığınızda depresif ya da huzursuz bir ruh haline bürünmezsiniz.

Terapinin nihai amacı, duygusal ihtiyaçlarınızı sağlıklı şekilde giderebileceğiniz, doyum verici ilişkiler yaşayabileceğiniz insanlarla ilişki kurabilmenizdir.

Terk edilme şemasının terapisinde kullanılan yöntem olan şema terapi hakkında ayrıntılı bilgi için Şema Terapi Nedir? yazısını okumanızı öneririm.

Terk edilme korkusu ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle kalın.

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

5 yorum

 1. Ben 2 yıllık evliydim ve eşin beni 7 yıldır aldatmış şimdi ayrıldım fakat insanlara karşı güvensiz ve kendimi kadın olarak güzel yada bakımlı hissetmiyorum yada eskisi kadar kıyafetine kendime özen gosteremiyorum kendimi değiştirmek yine eskisi kadar bakımlı olmak yine eskisi gibi güzel olmak yine insanlara güvenmek istiyorum ama nerden başlama gerek napmam gerek bu ayrılığin nasıl ustednden gelirim bunu hiç bilmiyorum 32 yaşındayım kendimi 60 yaşında bir kadın gibi hissediyorum.

  • merhaba. aldatılmayı kendinize mal etmemelisiniz. aldatmak için “evrensel olarak geçerli” bir sebep yok. dolayısıyla aldatmak eşinizin sorunu. imkanınız varsa terapi almanızı tavsiye ederim.

 2. Merhabalar. Erkek arkadasima borderline kisilik bozuklugu teshisi konulmus lise yillarinda. Bende de lise yillarindan beri major depresyon var. Cocukluk donemindede okb ve aksiyete ile mucadele etmistim. Suan 22 yasindayim. Erkek arkadasim ise 24 yasinda. Yaklasik 7 aydir birlikteyiz. Bu benim 2. Iliskim ilk iliskimde birtakim sorunlar yasamaya basladigimiz donemle birlikte ayrilmadan ayrilik acisi cekmeye basladim ve surekli aglama krizlerine girdigim kabuslar gordugum erkek arkadasimin surekli yanimda olmasini istedigim bir kac aylik bir surec gecirdim sonunda erkek arkadasim beni terk etti ve bende uzuntuden kendimi toparlayamadim hastaneye yatirdim. Ilaclarin etkisi annemin arkadaslarimin destegi ile hastaneden ciktiktan kisa sure sonra kendimi toparladim ve suan birlikte oldugum kisi ile tanistim. Erkek arkadasimin iliskimizin ilk bir iki aydan sonra bana tutarsiz davranislari olmaya basladi bana kizdiginda insanin dusmanina soylemeyecegi agir seyler soylemeye basladi ama o bana kotu davrandikca terkedilme korkusu ile alttan aldim. Cunku k3ndimi deger verilmeye layik goremiyorum ve benden cok cabuk vazgecebilecegini ongoruyorum. Erkek arkadasim kisa bir sure once kendisinin borderline oldugunu acikladi. Ve benim aglama krizlerim terk edilme korkum ayyuka ulasti. Kendimde de borderline ya da bagimli kisilik bozuklugu oldugunu dusunuyorum. Sevgilimi cok seviyorum ayrilma dusuncesi bile gunluk islerimi yemek yememe varincaya kadar etkiliyor tum gun agliyorum. Ne yapabilirim kendim icin ve sevgilim icin. Beni terk etmesini istemiyorum. Ikimizinde iyilesmesini istiyorum. Terapiye gitmeyi teklif ettim ama reddetti. Ne yapabilirim nasil ikna edebilirim ikimizin yerine de ben gitsem ise yarar mi. Umarim yazdiklarima bir cevap bulabilirim.

  • merhaba. siz kendiniz için terapiye gidebilirsiniz. başkasının yerine terapi işe yarar mı bilmiyorum. muhabbetle.

 3. Merhaba erkek eski erkek arkadaşımdan ayrılmak durumunda kaldım.. nedeni ise narsistik kişilik bozukluğu duygusal şema ekkliği davranışları sergilemesidir..Bu durumda durumda tam teşhis konulması için bir pisikolağa gitmesi gerekmektedir.Ancak bu durumda onu gitmesi için ikna etmenin bir yolu görünmüyor gibi..o nedenle bu duygusal eksiklik şemasının azda olsa giderilebilmesi için ona nasıl davranılmalıdır? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!