Pazar , Mayıs 27 2018
Ana Sayfa / Genel / Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus ve vajinismus bilişsel terapisi üzerine son 10 yılda sahip olduğumuz bilgi düzeyi önemli düzeyde artmıştır. Hem halk olarak bilgi düzeyimiz yükselirken, hem de günden güne yeni tekniklerin üretilmesiyle vajinismus terapisi teknik açıdan ilerlemektedir.

Vajinismus ya da bilimsel adıyla vaginismus kadının cinsel yakınlaşma ile ilgili geliştirmiş olduğu korku olarak isimlendirilebilir. Genital organ kasları kendiliğinden, istemsiz olarak kasılarak cinsel birleşmeyi zorlaştırır. Bu istemsiz kasılmalar bazı kadınlar için acılı ve ağrılı iken, bazı kadınlarda ise acı ve ağrı hisleri bulunmasa da net olmayan bir rahatsızlık hissi bulunur. Bazı kadınların kasılmalardan ziyade hissettikleri içsel korku/kaygı, kadının eşiyle cinsel birleşmesini, bazılarınınsa en küçük cinsel temasını dahi imkansız hale getirir.

Vajinismus’ un bilişsel davranışçı terapisinde, amaç bir yandan cinsel organ kaslarının gelişigüzel kasılmalarını durdurmak, diğer yandan da kadının olumsuz hisler, olumsuz duygular, olumsuz beklenti ve düşüncelerle başaçıkmasını sağlamaktır ve bunların tümü bir arada yapılır.

Bilişsel davranışçı vajinismus terapisi, terapistin çifti tanımasıyla başlar. Başvuran çiftin amaçları son derece önemlidir. Bazı çiftler için amaç cinsel birleşmeyi gerçekleştirmekken, bazıları içinse çocuk sahibi olmaktır. Her çiftin amacı farklı olup, bu önemli noktalar terapide çiftle birlikte konuşulmalıdır.

Bilişsel davranışçı vajinismus terapisinde daha sonra ev ödevleri ve diğer çalışmaları yapan çift, istemsiz kasılmaları ortadan kaldırmayı amaçlayan kas egzersiz çalışmalarına başlar.Terapistin verdiği cinsel terapi egzersizlerinin tümü, belirli bir sistem ve mantık dahilinde uygulanır. Kadının kendi başına yapması gereken, yalnız olarak yapacağı egzersiz ve çalışmalar kanımızca son derece önemli olup, bunlara özen gösterilmesini her zaman üzerinde durarak hatırlatıyoruz.

Vajinismus bilişsel davranışçı terapisinde çiftten hiçbir zaman cinsel bir eylemi terapi odasında yapmaları istenmez. Çünkü bu tür davranışlar terapiye aykırıdır. Aynı zamanda etik ve toplumsal ahlak değerlerine de aykırıdır. Cinsel terapiye başvuran çiftler ve terapist sadece konuşurlar, ve terapist çifte yapmaları gereken çalışmaları tarif eder, anlatır, anlamadıkları noktaları sormalarını ister.

Vajinismus’ tan kurtulmak için, çiftlere çalışmalarını titizlikle ve kendilerine tavsiye ettiğimiz ölçülerde yapmalarını öneririz. Biliyoruz ki vajinismus on binlerce ailenin kabusudur ve gerçekten vajinismus sorunu her sene çok sayıda ailenin de yıkılmasına neden olmaktadır. Aslında vajinismus gibi bir sorundan bir çiftin ayrılması son derece gereksiz ve üzücüdür. Çiftler bu konuda iyi bir uzmanın yardımını alsalar ayrılmalara, boşanmalara gerek kalmayacaktır. Bu da eşlerin birbiriyle uyumuna bağlıdır elbette. Eşler arasındaki uyumun ne kadar önemli olduğunu vajinismus terapisinin ilerleyişinde de görüyoruz: Uyumlu, birbirine karşı anlayışlı ve birbirini destekleyici çiftler vajinismus terapisinde son derece başarılı olarak, vajinismus sorunundan kurtulurlar. Birbiriyle uyumsuz, anlayışsız, birbirini desteklemeyen çiftlerin ise vajinismus probleminden kurtulmaları çok daha zor olmaktadır. Bu nedenle vajinismus sorunu yaşayan çiftlere bir önerimiz olacak: Eğer vajinismus sorunundan kurtulmak istiyorsanız, birbirinizle uyumlu, birbirinize karşı anlayışlı, şefkatli ve destekleyici olun. Çünkü böylelikle vajinismus’ tan kurtulmak daha kolay.

Vajinismus Nasıl Yenilir?

Vajinismus’ un cinsel terapisinde, sorunun oluşumunda etkiye sahip olabilen altta yatan nedenlerin bulunarak çözümlenmesi önemlidir. Bir kadında bu nedenler varsa, olumsuz düşünceler / olumsuz duygular ve olumsuz hisler üzerine odaklanan psikoterapi gerekli olmaktadır.

Vajinismus sorunu olan bazı kadınlarda ise, olumsuz düşünce / olumsuz duygu ve olumsuz his yoktur, ya da yok denecek kadar azdır. Bu kadınlarda doğrundan sistematik duyarsızlaştırma çalışmalarına geçilebilir. Bu çalışmalarda ise kasın ve şiddetli kasılmaların kontrol edilmesine odaklanılır. Kas kontrolü çeşitli yöntemler kullanılarak öğrenilir.

Vajinismus cinsel terapi yaklaşımı içinde yer alan tüm çalışma ve egzersizler, kadının ruhsal durumuna, hissettiği korku düzeyine ve ilerleme hızına bakılarak planlanmalıdır. Bu planlamada bazı genel ilkeler ve kurallar bulunsa da, her kadın vajinismus sorununu kendine özgü yaşadığı için, kişiye özel bir çalışma planı yapılması çok önemlidir. Vajinismus terapilerinde ihtiyaç duyulduğunda kullanılması gereken yöntemler ; gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri, kas egzersizleri, kadının eşiyle yapması gerekli olan duyusal odaklanma egzersizleri gibi çok çeşitli çalışmaları içerir.

Vajinismus, duygusal nedenlere bağlı olsa da olmasa da, çoğu kadın vajinismusa bağlı duygusal sorunlar yaşamaktadır. Kadın, eşiyle hem duygusal, hem de cinsel sıkıntılar yaşar. Cinsellik bir çiftin sadece yatak odasıyla sınırlı bir yaşantı gibi görünse de, sorun çoğu zaman yatak odasının dışına taşınır ve evlilikte de ciddi sıkıntılar yaratır. Çiftin en doğal isteklerinden biri olan çocuk sahibi olma hayaline ulaşmasını zorlaştırır, bazen imkansız hale getirir, çünkü cinsel birleşmeyi imkansızlaştırır. Vajinismus bilişsel terapisi, konuya hakim, güvenilir bir uzman tarafından gerçekleştirilebilir. Vajinismus sorunu olan bir kadının, eşini yanına alarak güvendikleri bir uzmandan psikoterapi alması önemlidir çünkü güvenmek ve güvene dayalı bir terapi süreci, özellikle de vajinismusu aşmak için son derece önemlidir. Çift, yardım almak üzere gittikleri uzmana güvenir, uzman da çifte karşı dürüst, güvenilir bir tavır gösterirse amaca ulaşmak kolaylaşmış olur. Uzman, çifti sorunlarını rahatça paylaşabilmeleri, önemli ayrıntıları anlatabilmeleri konusunda teşvik edebilirse, ve çift bunları paylaşıp anlatabilirse, sorunun çözümü daha da kolaylaşır.

Vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınların bilmesi ve en çok hatırlaması gereken şey, vajinismusun çözülebilen bir sorun olduğudur. Gizlenmeye, utanmaya ve görmezden gelmeye aslında gerek yoktur.

Vajinismus İle İlgili Bazı Sorular?

Vajinismus hakkında son 10 yılda artan bilgi ve teknik imkanlara rağmen, diğer yandan bilgisizliğimiz de devam ediyor. Halk arasında yaygın görülen bu bilgisizliği bize başvuran çiftlerin sorduğu sorulardan ve anlattıkları yaşam deneyimlerinden net olarak görme imkanı buluyoruz. Danışanlarımız bize aşağıda ele aldığımız konuları sorduklarında kendilerine en doğru ve gerçek cevabı veriyoruz. Bu yazımızda da, danışanlarımızla çalışmalarımız sırasında bize aktarılan, ancak bu konuda genel olarak bilgisizliğe bağlı olduğunu düşündüğümüz bu yorumlara değineceğiz.

“Bir kadında vajinismus sorunu varsa, o kadının bedeni problemlidir.”

Vajinismus problemi olan kadınların vücutları ve genital organları da aynen diğer kadınlarınki gibidir. Yani normaldir. Vajinismus, kadının vücudunda, genital organında bir bozukluk ya da anormallik bulunduğu için oluşmaz. Vajinismus’ un en önemli nedenlerinden biri, kadının çocukluğunda tuhaf ve yanlış bilgilerle, cinselliğin utanç verici ve suçluluk uyandırması gereken pis bir şey olduğuna inandırılarak büyütülmesi olup, anne, baba, aile, abi, ablalar, kuzen ya da arkadaşlar “Cinsellik pis ve iğrençtir. Zevk amaçlı değil, üreme amaçlıdır” şeklindeki sözleri söyleyerek, cinselliğe dair kaygı/korku ve olumsuz bedensel hisler geliştirir. Asla cinsel eylemlerde bulunmaması ve hiçbir erkeğin onun bedenine dokunmasına izin vermemesi gerektiği mesajlarıyla büyütülen kızların bir kısmı vajinismus problemi yaşamaktadır. Bazı kadınlar cinselliğe, cinsel davranışlara ve cinsel yakınlaşmaya dair suçluluk, utanç ve korku hissederken bazılarının fiziksel ağrı ve acı hisleri bulunur. Diğerlerinde bunların hiçbiri yokken vajinismus ortaya çıkmaktadır.

“Alkol ve hap almak Vajinismus’u çözmeye yardımcıdır.”

Bu, bilgisizlikten kaynaklanan son derece yanlış bir düşüncedir. Alkol veya hap içmenin Vajinismus tedavisinde faydalı olduğu düşüncesi tümüyle uydurmadır. Alkol ya da yasadışı olarak satılan uyarıcı haplar alarak cinsel birleşme denemesi yapan çiftlerin hem sağlıkları büyük risk altındadır, hem de iyileşmeleri zorlaşmaktadır. Hap, içki, alkolle vajinismus iyileşmediği gibi, tam tersine zorlaşır. Çift kendi düşüncelerinde “hap da içtik olmadı, içki de içtik olmadı. denemediğimiz şey kalmadı!” şeklinde yorumlar yaparak bu yorumlarına inanırlar.

Bir süre sonra, bu mantıksız yorumlara inanan çift,, artık vajinismus sorununun çözülmeyeceğine dair bir inanç geliştirirler. Bu çifte ve onların yaşamına yıkıcı zararlar vererek ayrılmaya kadar götürebilmektedir. Bu nedenle de alkol ve hap alımını hiçbir çifte kesinlikle önermiyoruz, onlara bu tür maddelerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

“Vajinismus olan bir kadın asla bebek sahibi olamaz.”

Vajinismus sorunu olan bir kadın bu sorunu bilimsel bir yaklaşıma sahip olan bir terapide, iyi bir terapistle çalışarak çözebilir. Çözdüğünde ise, kadının bebek sahibi olması için bir engel kalmamaktadır. Vajinismus problemini yenmiş olan kadınlar, aynen diğerleri gibi anne adayıdırlar. Anne olmak için gerekli tüm koşullar ve yeterlilikler, vajinismus’u yenen kadınlar için de aynen geçerlidir.

“Cinsel ilişkiye zorlanan kadın iyileşir.”

Kadınların bir bölümünde, ve vajinismus sorunu olan kadınların büyük bölümünde, eşe yönelik bir güven sorunu yaşanmaktadır. Vajinismuslu kadının hissettiği korku, kaygı, utanç ve fiziksel hislere rağmen eşi tarafından ilişkiye zorlanması, işe yaramadığı gibi aksine Vajinismus probleminin çözümünü daha da güçleştirir. Zorlama yoluyla çözüm arayan çiftlerin büyük bölümü, bizim gözlemimize göre zorlamalardan hiçbir fayda görmeyip, eşler arasındaki yakın ilişki zarar gördüğü için boşanma yolunu tercih etmektedir. Çiftler ne kadar anlayışlı ve destekleyici iseler o kadar hızlı şekilde cinsel terapide almaktadırlar.

“Cinsel organı küçük kadınlar vajinismus olur.”

Vajinismus problemi, kadının cinsel organının boyutlarıyla ilgili bir sorun olmamakta olup, vajinismuslu kadınla vajinismuslu olmayan kadının cinsel organları arasında herhangi bir boyut farkı yoktur. Yani, vajinismuslu kadının cinsel organ boyutları tamamen normal olup, eşiyle cinsel yaşamını gerçekleştirmesi, doğum yapması ve bebek sahibi olması aynen diğer kadınlarda olduğu gibi gerçekleşmektedir.

“Vajinismus kediliğinden iyileşir.”

Vajinismus kendiliğinden iyileşmez.Vajinismus kendiliğinden iyileşmediği gibi, cinsel birleşme denemeleri sırasında çift ne yaparsa yapsın, uzman bir terapistten yardım almadan sorunu aşmaları zordur. Cinsel birleşme denemeleri bir yandan çiftin sorunu aşabileceklerine dair inançlarını göstermesi açısından önemlidir. Bazı çiftler, bu denemeler sırasında ufak mesafeler de katedebilmektedir. Diğer yandan bu denemelerin çok olumsuz bir yanı da bulunmaktadır. Aynen içki ve hap konusunda olduğu gibi, burada da çift “denedik, defalarca denedik yine de olmadı. demek ki bu vajinismus’u yenmek çok zormuş, hatta imkansızmış” düşüncesine kapılabilmektedir. Bu ise, çiftin çaresiz hissetmesine neden olarak, bırakın iyileşmeyi ve düzelmeyi, kendi haline bırakmak sorunun çözümünü zorlaştırmaktadır.

“Vajinismus’ un hiçbir çözümü yoktur.”

Vajinismus problemi, kadının cinsel eylemden korkmasına neden olan bir bozukluk olduğu için zamanla kadın bu sorundan asla kurtulamayacağına inanmaya başlar. Yaşanan korku, bedende ortaya çıkan olumsuz fiziksel hisler, kadının bu umutsuzluğunu daha da artırır. Sonuçta vajinismus sorunu olan kadın çaresizlik hisleri içinde, sıkıntının hiç geçmeyeceğine tam olarak inanır. Bu ise, kadının vajinismus ile mücadele etmek için harekete geçmesini geciktirir veya engeller. Bazı danışanlarımız evliliklerinin birinci veya ikinci yılında, bazıları ise 5-6 yıl gibi daha geç bir zamanda çözüm için bizlere başvurmaktadır. Terapide, “Vajinismus’ tan kurtulmanın imkansızlığı” düşünceleri üzerine de çalışılmaktadır.

“Vajinismus ruh hastalığıdır.”

Vajinismuslu kadın eşiyle günlük yaşamında son derece mutlu ve keyifli iken, cinsel paylaşım sırasında gergin, kaygılı ve panik haldedir. Bu hali, vajinismusa bağlı olup, kadını gerginleştirip, cinsellikten korku duymasına ve olumsuz bedensel hisler hissetmesine neden olmaktadır. Kadın, bazı ailelerde yine bilgisizliğe bağlı olarak “ruh hastası” ya da “akıl hastası” olmakla suçlanabilmektedir. Bilgisizlik yüzünden bu tür bir suçlama ve etiketleme hem yanlıştır hem de vajinismus bir ruh hastalığı veya akıl hastalığı olmadığı için, bu kadınlara yapılmış bir haksızlıktır. Vaginusmus çoğu zaman bir korkudan ibarettir ve bu korku, cinsel terapide doğru yöntemler uygulandığında ortadan kaldırılabilmektedir.

Yazar: Cinsel Terapist Serhat DAMAR

İletişim: 0(532) 322 1770

Bu da Var

Disleksi Nedir?

Tarihçesi 1896 yılına dek uzanan disleksi kavramının akılda kalan ilk karşılığı doğuştan kelime körlüğü şeklindeki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu İçin Tıklayın!